آشنایی با انواع دیگر میگرن

میگرن قاعده ای (بازیلار؛ basillar): نشانه های قابل انتساب به اختلال عملکرد ساقه مغز، مانند سرگیجه، اختلال تکلم، یا دو بینی به عنوان تنها نشانه های عصبی حمله در نزدیک به ۲۵٪ بیماران وجود دارند. ممکن است استفراغ شدید موجود باشد.

به گزارش مجله زنان، فرم چشمگیر میگرن قاعدهای، موسوم به میگرن بیکراستاف (Bikerstaff) عمدتاً در دختران جوان دیده می شود و با کوری کامل همراه با سرگیجه، عدم تعادل، اختلال تکلم، وزوز گوش و گزگز انتها و اطراف دهان همراه است و در یک چهارم موارد منگی اضافه میشود. این علایم معمولاً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول میکشند و سپس سردرد ضربان دار در ناحیه پشت سر ایجاد می شود.

میگرن شکمی

میگرن عارضه دار شده: در این نوع، مدت ارا (پیش درآمد) بیشتر است و ممکن است به چند ساعت تا چند روز برسد. انواع میگرن عارضه دار شده عبارتند از: میگرن «اوفتالمو پلژیک» (که با فلج نسبی یا کاملی اعصاب حرکتی چشم همراه است و درد آن در اطراف کره چشم احساسی می شود)؛ «میگرن شبکیه ای» (که در آن، علایم بینایی از شبکیه چشم ایجاد میشوند و نه قسمت بینایی مغز)، «میگرن همیپلژیک» (که با فلج موقت یک نیمه بدن همراه است و از شدیدترین انواع میگرن است و میتواند ارثی باشد و در آن علایم شبیه سکته مغزی همراه با علایم مغزی و/یا کاهش قدرت عضلات دیده میشوند). فلج حرکتی نیمه بدن بلافاصله بعد از سردرد شروع می شود و ممکن است با کرختی یا سوزن سوزن شدن بدن همراه باشد.

نشانگان (سندرم) میگرن دورهای (سیکلیک): این نوع میگرن، معمولا در هر ماه ۱۰ بار یا بیشتر تکرار می شود و مدت آن بیشتر از سردرد نوع کلاستر است (به مبحث سردرد کلاستر مراجعه نمایید.) و با علایم معمول کلاستر همراه نیست. نشانگان معمولی میگرن وجود دارد. کربنات لیتیوم در درمان این بیماران مؤثر است.

میگرن شبانه: بسیاری از حملات میگرن در آخرین ساعات شب، حدود ساعت ۴ صبح آغاز میشود و اغلب بیمار را از خواب بیدار میکند.

تحقیقات اخیر تغییرات آدرنالین و مواد مرتبط با آن را که به صورت دوره ای روی میدهند و در ساعات مزبور به حداکثر خود میرسند عاملی این نوع حملات میداند.

میگرن چشمی: در بسیاری از موارد فقط علایم هشدار دهنده بینایی وجود دارد و بیمار دچار سردرد نمی شود. این وضعیت، بیشتر با بالا رفتن سن ایجاد می شود و میتواند موجب ترسی بیمار شود. به این نوع میگرن، «میگرن بدون سردرد « (aCephalgiC) هم گفته می شود. بعضی از پزشکان این نوع را، همان «میگرن شبکیه ای «میدانند که به صورت حملات «نقطه کور«یک طرفه یا نابینایی برای مدت کمتر از یک ساعت، همراه با سردرد بروز می کند. باید بیماریهای چشمی یا عروقی را رد کرد.

میگرن پایدار / التهاب استریل: نوعی حمله میگرنی است که بیش از ۷۲ ساعت طول میکشد. یکی از عوامل مؤثر در طولانی شدن حمله میگرنی، پاسخ التهابی استریلی به میگرن است که ممکن است در اطراف دیواره رگهای خونی مبتلا ایجاد شود. تجویز وریدی دی هیدروارگوتامین مسیلات (DHE) یکی از روشی های مؤثر در درمان میگرن پایدار است. همچنین تجویز کورتون به منظور کاهش فرایند التهابی مؤثر واقع می شود.

میگرن قاعدگی: میگرن قاعدگی در ۷۰٪ از زنان مبتلا به میگرن دیده می شود. حملات میگرنی قبل از شروع قاعدگی، در خلال قاعدگی یا بلافاصله بعد از آن و یا در خلال تخمک گذاری ایجاد میشوند. میگرن قاعدگی عمدتاً در اثر استروژن (هورمون جنسی زنانه) که به طور اختصاصی نوسانات چرخه قاعدگی را در سرتاسر چرخه تنظیم می کند به وجود میآید. وقتی میزان استروژن و پروژسترون خون تغییر می کند، آسیب پذیری نسبت به سردرد افزایش مییابد. به دلیل آنکه قرص های ضدبارداری خوراکی بر میزان استروژن تاثیر می گذارند، زنانی که از این قرص ها استفاده می کنند بیشتر دچار میگرن قاعدگی می شوند. علایم میگرن قاعدگی شبیه علایم میگرن بدون پیش درآمد هستند.

سردرد به طور یک طرفه و ضربان دار آغاز می شود و با تهوع، استفراغ یا حساسیت به نور و صدا همراه است. ممکن است پیش درآمد (ارا) قبل از شروع سردرد وجود داشته باشد.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,,,,