آشنایی با انواع کرم های آرایشی – بهداشتی

در بخش فرآورده های آرایش و بهداشتی انواع کرم های مختلفی وجود دارد که در این بخش به معرفی همه ی آن ها پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

انواع کرم ­ها

انواع کرم ­ها در صنایع آرایشی – بهداشتی وجود دارد که هر کدام برای اهداف مخصوصی تعبیه شده­ اند و نام ­های مختلفی برای آنها ذکر می­شود. در اینجا ما فقط گروه­ های اصلی کرم­ ها را مرور می­کنیم:

کرم ­های محو شونده

کرم ­هایی با محتوی آب نسبتاً بالا هستند که به راحتی از سطح پوست شسته می­ شوند. آب زیاد موجود در این کرم­ ها یک اثر خنک­ کنندگی بر سطح پوست دارد. از آنجایی­ که درصدی روغن نیز در این کرم ­ها موجود می ­باشد، می­توان گفت این فراورده ­ها اثر مرطوب ­کنندگی نیز بر سطح پوست دارند. گرچه به دلیل محتوی روغن پایین، اثر مسدودکنندگی منافذ پوستی در این فراورده­ ها کمتر بوده و به اندازه مثلاً پمادها (با محتوی چربی بالا) واضح نیست.

از آنجایی­ که این نوع کرم­ ها، آسان­تر بر روی پوست استفاده و مالیده می­شوند و به راحتی از سطح آن شسته و پاک می­شوند، اغلب به عنوان کرم­ های روزانه به­ کار می­روند.

اغلب این کرم­ ها به عنوان پایه برای اجزای فعالی مانند ضد آفتاب­ ها و انواع مختلف داروها از قبیل آنتی بیوتیک­ ها و رتینوئیک اسید عمل می­کنند. مزیت کرم ­های محوشونده در این است که پس از استفاده یک ظاهر شفاف بر روی پوست ایجاد کرده و لایه کرم به سختی در سطح پوست رؤیت می­ شود. به همین جهت به این نوع کرم ­ها، محو شونده می­گویند.

کرم ­های شب

کرم ­های شب به خاطر محتوی چربی بالا چرب­تر هستند و مسدودکننده­تر از کرم ­های محو شونده می­باشند، اما هنوز هم از پمادها کم چرب­تر و کم مسدود کننده­ تر به شمار می­روند. این کرم­ ها به عنوان مرطوب­ کننده استفاده می­شوند و برای مصرف بر روی پوست خشک مناسب بوده و هیچ­گونه اثر خنک­ کنندگی ندارند. کرم­ های شب همچنین به کرم­ های مغذی نیز معروف هستند، زیرا می­توانند محتوی موادی باشند که برای نفوذ به داخل پوست مناسب است. برای اینکه این مواد مغذی بتوانند بهتر به داخل پوست نفوذ کنند، بایستی کرم چندین ساعت روی پوست باقی بماند. از این­ رو مواد مغذی در پایه کرم­ های شب فرموله شده و قبل خواب استفاده می­ شوند.

از آنجایی­ که پایه کرم­ های شب، چرب می­باشد، ماندگاری بیشتری داشته و از روی پوست به راحتی پاک نمی­ شود. اجزای تغذیه­ کننده این کرم ­ها اغلب از مواد فعال متنوعی مانند ویتامین­ها تشکیل شده است که دارای اثر سودمند بر روی پوست می­باشد. در فصل ۱۶ به موضوع تغذیه­ کننده­ های پوست و اثر مواد آرایشی مختلف بر پوست بیشتر پرداخته شده است .

کرم ­های پاک­ کننده

کرم ­های مرطوب­ کننده

این کرم ­ها برای افزایش رطوبت پوست طراحی شده­اند و پایه مسدودکننده دارند (یک سدّ نفوذ ناپذیر روی پوست تشکیل می­دهند) و دارای مواد جاذب­ الرطوبه هستند

کرم پودرها

کرم پودرها بیشتر اثر مرطوب­ کننده دارند. معمولاً حاوی مواد رنگی هستند و اغلب ضد آفتاب هم دارند. چون کرم پودرها پوست را مرطوب نگه می­دارند و ضد آفتاب هم هستند، پوست را نرم می­ کنند و به دلیل رنگی که دارند، عیوب پوست را می­ پوشانند.

این کرم ­ها با رنگ ­های زمینه ­ای متنوعی در دسترس هستند که فرد بر اساس نوع پوست خود، کرم مناسب را انتخاب می­کند.

کُلد کرم ­ها

این کرم ­ها اثرات خنک­ کنندگی دارند که به دلیل ساختار شبه امولسیونی آنها می­باشد. کلد کرم­ ها مخلوط ساده­ای از آب و روغن هستند، اما فاقد امولسیون­ کننده ­اند. بنابراین فراورده پایداری نیستند و وقتی روی پوست استعمال می­شوند، آب و روغن کرم از هم جدا شده و آب سریعاً از سطح پوست تبخیر می­شود و شخص احساس خنکی روی پوست می­کند. به همین دلیل این کرم­ ها را کلد کرم (کرم سرد) می­نامند.

کلد کرم­ ها از حدود ۲۰۰۰ سال پیش استفاده می­شده­ا ند. کلد کرم ­های اولیه حاوی آب، روغن زیتون، موم و برگ­های رُز بودند که باعث معطر کردن کرم می­شد. روغن کرم اثر پاک­ کنندگی دارد. وقتی کرم از سطح پوست پاک می­شود همراه آن لایه چربی پوست و ذرات و آلودگی ­های چسبیده به آن هم پاک می­شوند. کلد کرم ­ها به دلیل محتوای چربی بالایی که دارند، مرطوب­ کننده­ های بسیار خوبی هستند.

طی سال­های متمادی محتوای کلد کرم ­ها دستخوش تغییراتی شده است. اما پایه اصلی آنها که روغن، آب و موم است تغییری نکرده است. شرکت­های آرایشی هنوز هم کلد کرم تولید می­کنند که به عنوان مرطوب­کننده به فروش می­رسد. البته روی اثرات پاک­ کنندگی آنها هم تأکید می­شود و گاهی هم به این عنوان به­ کار می­روند.

کرم ­های دور چشم

این فراورده ­ها برای استعمال روی پوست حساس دور چشم به­ کار می­روند و حاوی مواد هیپوآلرژیک (با حساسیت­زایی کم) هستند. این کرم ­ها فاقد عطرها و مواد نگهدارنده هستند که اغلب باعث حساسیت ­های پوستی می­شوند. با این وجود هنوز هم احتمال بروز حساسیت به دنبال مصرف این فراورده ­ها وجود دارد.

دسته‌بندی‌ها: آرایش,پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,,,