آلانتوئین و ویتامین ها در محصولات آرایشی و بهداشتی

آلانتوئین از گیاهان مختلفی استخراج می‌شود، اما امروزه در صنعت آرایشی ـ بهداشتی به طور مصنوعی از اسید اوریک بدست می‌آید.

آلانتوئین یک ترکیب تسکین‌دهنده التهابات پوستی بوده و ادعا می‌شود که اثر مفیدی در درمان زخم‌ها دارد، ولی این ادعا از لحاظ علمی ثابت شده نیست. آلانتوئین ماده‌ای است که اثر کراتولیتیک داشته و قادر است کراتین پوست را نرم و حل نماید و به این ترتیب باعث حل شدن پروتئین کراتین می‌شود که سازنده لایه شاخی پوست می‌باشد. جزء رایج اکثر فرآورده‌های مرطوب‌کننده بوده و باعث کاهش التهاب پوستی می‌شود. در معالجه پوست خشک، ضخیم شده و لب‌های ترک خورده به کار می‌رود و جزء رایج شامپوهای ضد شوره می‌باشد.

ویتامین‌ها

ویتامین‌ها براساس تعریف انواع مختلفی از ترکیبات آلی می‌باشند که به مقدار کم در غذاها وجود دارند و حضور آنها برای عملکرد فیزیولوژیک طبیعی بدن ضروری می‌باشد.

اصطلاح ویتامین یک جادوی خاص در صنایع آرایشی ـ بهداشتی بوده، در حالی‌که اثر این ترکیبات بر پوست به واقع ثابت شده نیست. در دهه اخیر علاقه فزاینده‌ای به ویتامین‌ها به جهت خواص آنتی‌اکسیدانی آنها به وجود آمده است. ویتامین‌های واجد این خاصیت شامل ویتامین C، بتا کاروتن و ویتامین E می‌باشد. فرض بر این است که این ویتامین‌ها قادرند رادیکال‌های آزاد اکسیژن را که باعث صدمات به بافت‌های بدن می‌شوند به دام بیندازند. مطالعات زیادی صورت گرفته که اثبات کند آیا واقعاً افزودن این ترکیبات به رژیم غذایی می‌تواند خطر بیماری قلبی عروقی و سرطان را کاهش دهد یا خیر. گرچه هنوز هم مطالعات بیشتری برای اثبات این خاصیت باید صورت پذیرد و موضوع جای بحث و اختلاف نظر دارد. به علاوه این موضوع که آیا افزودن ویتامین‌ها قادرند کیفیت پوست را بهبود بخشیده و فرایند پیری پوست را به تعویض بیندازند هنوز اثبات شده نیست.

دسته‌بندی‌ها: آرایش,پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,,,