آیا انجام تمرینات بدنی برای درمان سرطان سینه مفید است؟

تمرینات بدنی وجود دارند که شاید بتوانند کمکی در جریان درمان سرطان سینه میان خانم ها انجام بدهد.

آیا انجام تمرینات بدنی برای درمان سرطان مفید است؟

با توجه به متفاوت بودن توانایی ­های جسمی افراد، نمی­توان پاسخ واحدی به این سؤال داد. ورزش ملایم از خستگی می­کاهد و احساس تندرستی و سرعت بهبودی را افزایش می­دهد. هم­چنین، ورزش بهترین راه کاهش وزن و حفظ سلامتی قلب و عروق، به شمار می­رود. در یک برنامه ورزشی صحیح، فعالی ت­ها با آهستگی شروع می­شود و به مرور و کم کم بر مدت زمان و میزان شدت آن اضافه می­ شود، البته در حدی که بتوانید از عهده آن برآیید. ماهیچه ­های شما به شما اعلام خواهند کرد که چه وقت احتیاج به کند کردن و استراحت دارید. سپس، از سرعت و شدت حرکات کاسته می­شود تا نبض به حالت عادی خود برگردد و بدن در وضعیت آرام و راحت قرار بگیرد.

در مواردی که دچار عوارض جانبی درمان هستید، باید توصیه ­ها و احتیاط­ هایی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر کم خونی شدید دارید تا موقعی که درمان­تان کامل نشده، باید ورزش را به تعویق بیندازید یا اگر تحت پرتو درمانی هستید باید از شنا کردن پرهیز کنید زیرا کلر آب استخر، ممکن است باعث تحریک پوست شود. اگر درمان سرطان روی سیستم ایمنی شما تأثیر گذاشته باشد، تا زمانی که تعداد گلبول­های سفیدتان به حد طبیعی نرسیده است، نباید در باشگاه­های عمومی ورزش کنید و بسیاری موارد دیگر که باید حتماً با پزشک یا پرستار خود مشورت کنید اما در هر شرایطی که هستید، باید بدانید بعد از عمل برداشت پستان، انجام یک سری حرکات خاص برای تقویت و فعال­سازی ماهیچه ­های شانه، بازو و سینه ضروری است و جنبه فیزیوتراپی دارد.

در عمل ماستکتومی، علاوه بر پستان، تعدادی از غدد لنفاوی زیربغل هم برداشته می­ شود. عروق لنفاوی، لنف را از پا و سایر اندام ­ها خارج کرده، در محل غدد و گره­ های لنفاوی، آن­ها را نصفیه می­کنند یعنی میکروب­ها و مواد زیان­ آور را از آن­ها جدا کرده و دوباره در بدن به گردش می­ اندازند. ۲۰ درصد خانم ­هایی که ماستکتومی شده و غدد لنفاوی­شان را بیرون آورده­ اند، به ورم بازو مبتلا می­شوند و نسبت به ضایعات پوستی آسیب­ پذیری بیشتری نشان می­دهند. علاوه بر این، به دلیل نزدیکی غدد لنفاوی و عروق خونی در ناحیه زیربغل، ممکن است در جریان عمل جراحی، سیاهرگ زیربغل هم دچار آسیب شود و فرد با لخته شدن خون در داخل سیاهرگ خود روبه­رو شود. به کار گرفتن عضلات، بعد از عمل ماستکتومی، باعث نرمی و کشیدگی مفاصل، صاف شدن محل زخم، ترمیم سریع­تر شبکه لنفاوی، کمک به گردش خون و به دنبال آن پیشگیری از ایجاد لخته در سیاهرگ زیربغل می­شود.

همانطور که می ­بینید، شروع ورزش و به کارگیری عضلات سینه­ای و زیربغل، البته با نظارت و اجازه پزشک جراح، آن قدر مهم و اساسی است که می­توان از درد مختصری که هنگام شروع آن ممکن است ایجاد شود، صرف­ نظر کرد. پزشک در اولین معاینات پس از عمل، در این باره با شما صحبت خواهد کرد و توضیحات لازم را به شما ارائه داده و در صورت لزوم، چند جلسه فیزیوتراپی برایتان تجویز خواهد کرد.

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,,,