آیا ایزوترتینوئین خوراکی افسردگی ایجاد می کند؟

گزارش های موردی و مطالب منتشر شده اندکی در مورد گروهی از بیماران وجود دارد که روی درمان یا مدتی پس از درمان خوراکی ایزوترتینوئین، دچار افسردگی شده اند. این داده ها در مورد افسردگی و احتمال خودکشی هشدار داده اند. از میان ۵ میلیون مردمی که در آمریکا ایزوترتینوئین مصرف کرده اند، ۳۷ مورد خودکشی کرده اند که این میزان بیش از میزان مورد انتظار در جمعیت متناسب با آن نیست. مقایسه بروز افسردگی در بیماران مبتلا به آکنه که با ایزوترینوئین درمان شده اند تفاوتی با افراد درمان شده با آنتی بیوتیک خوراکی نداشت.

در صورتی هم که مشکلی وجود داشته باشد، شدت آن مشخص نبوده و معلوم نیست که آیا بیماری افسردگی که از قبل وجود داشته یا هر بیماری روانپزشکی دیگر، عامل خطر است یا نه. با وجود این عدم قطعیت، معقول به نظر می رسد که قبل و در طول درمان با ایزوتریتنوئین، از تغییرات خلق بیمار سوال شود. گروه حامی آکنه در انگلستان، توصیه کرده است، در صورتی که برای یک بیمار آسیب پذیر که بدون هیچ حمایت نزدیک از طرف خانواده و دوستان، به تنهایی زندگی می کند، ایزوتریتنوئین تجویز شد، باید وی را از نزدیک تحت پیگیری قرار داد.

در صورت عود پس از ایزوترتینوئین چه باید کرد؟

پس از دوره کافی درمانی ایزوترتینوئین، ۶۰ درصد، شانس بهبودی کامل یا باقی ماندن مقدار ناچیزی آکنه وجود دارد. بعضی از مقالات تحقیقاتی، معیار نیاز به داروی خوراکی بیشتر را به عنوان علامت عود در نظر می گیرند، در حالی که بیماران برای ریشه کنی آکنه، اغلب به مقداری درمان موضعی نیاز دارند. در حالی که رتینوئید در درمان کومدون ها به طور مشخص موثر است، درمان های موضعی مانند بنزوئیل پروکساید و آنتی بیوتیک ها معمولا اولین داروهایی هستند که به کار برده می شوند.

بسیاری از افرادی که دچار عود می شوند، آکنه ای با شدت کمتر دارند که در مقایسه با قبل از استفاده از ایزوترتینوئین، به سایر درمان ها بهتر پاسخ می دهند. شاید در حدود ۲۰% از افراد، حداقل یک دوره دیگری از مصرف ایزوترتینوئین خوراکی را تجربه کنند. تنها اندکی از بیماران برای دستیابی به بهبودی، به چندین دوره درمانی نیاز دارند.

عوارض جانبی ایزوترتینوئین چیست؟

ایزوترتینوئین تراتوژن است. لذا بسیار مهم است خانم هایی که در سن باروری هستند و ایزوترتینوئین دریافت می کنند، در زمان شروع درمان حامله نباشند و حداقل تا ۴ هفته پس از پایان دوره درمانی نیز حامله نشوند. اکثر بیمارانی که از ایزوترتینوئین استفاده می کنند، یک یا چند مورد از شایع ترین عوارض جانبی را تجربه می کنند ولی به طور کلی می توان این عوارض را با بعضی درمان های علامتی و یا در صورت لزوم، با تنظیم دوز برطرف کرد. برای مردان حتی در طول مدتی که در صدد باردار کردن همسر خود هستند، مصرف این دارو مشکلی ایجاد نمی کند.

با وجودی که این دارو در بیمارستان تجویز می شود، پزشکان عمومی نیز باید با مشکلات بالقوه و راه حل های آن آشنا باشند. درد مفصلی و درد عضلانی معمولا فقط مشکل افراد بسیار فعال است که به صورت منظم تحت تمرین یا در حال شرکت در یک ورزش هستند.

یک مشکلی که پیش می آید، بدتر شدن ظاهری آکنه در چند هفته اول است. این امر می تواند برای بیمار بسیار اضطراب آور باشد زیرا این افراد امیدوارند که از این درمان بسیار سود ببرند، در حالی که در بهترین حالت در طول یک تا دو ماه اول درمان، آکنه آن ها بهتر نشده است و عوارض حانبی نیز تقریبا به سرعت ظاهر می شود به نظر می رسد که عمده منافع در نیمه دوم طول دوره درمانی اتفاق می افتد.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,