آیا سلنیوم باعث بیماری های قلبی- عروقی می شود؟

در سال های اخیر به دنبال پیشرفت های روزافزون علمی و ساخت دستگاه های جدید پزشکی و آزمایشگاهی توانسته اند به نقش و اهمیت این مواد پی ببرند. امروزه ثابت شده است که محور سلامتی بر روی این مواد می چرخد و سهل انگاری در مصرف هرکدام به معنای بازی با سلامتی است.

به یاد داشته باشید که سلامتی تنها یک بار از طرف خداوند متعال در اختیار هر کسی قرار می گیرد.

علاوه بر ویتامین های C ،   E که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند، خوشبختانه بدن انسان یک آنتی اکسیدان قوی دیگری در داخل خود تولید می کند این آنتی اکسیدان ها، آنزیم ها هستند. آنزیم ها نیز مانند ویتامین های C ، E دائماً در داخل بدن رادیکال های آزاد را از بین می برند. آنزیم معروفی که می تواند با اکسیداسیون رادیکال ها مقابله کند، آنزیمی است که در ساختمان شیمیایی آن ها فلز سلنیوم به کار رفته است. این آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز، نام دارد که پایه اصلی ساختمان آن از فلز سلنیوم ساخته شده است. این آنزیم خصوصاً در سلول های قلبی نقش دفاعی مهمی را به عده دارد و مانع از صدمه رایدکال های آزاد به سلول ها می شود. سلول های قلبی به علت فعالیت دائمی و کار سخت خود نیاز به انرژی زیادی دارند به همین علت از میلیون ها میتوکندری (کوره های سلولی) تشکیل شده اند تا در ان ها دائما انرژی تولید شود و قلب بتواند به راحتی پمپاژ خود را انجام دهد. سلنیوم در این جا نقش مهمی را برعهده دارد. بواسطه فعالیت دائمی ذکر شده، دائما میلیاردها رادیکال آزاد در کوره های سلولی ایجاد می شوند (بتااکسیداسیون) نقش عمده سلنیوم بر روی سلول های قلبی در این جا است که غشا این کوره های سلولی (میتوکندری ها) با آنزیم هایی که محتوی سلنیوم است، جهت مقابله با این رادیکال ها محافظت می شود.

یکی از مطالعات کلینیکی جالب که بر روی یازده هزار نفر فنلائدی به مدت هفت سال انجام شد نشان داده است که مقدار سلنیوم خون با کاهش بروز امراض قلبی- عروقی نسبت مستقیم دارد و هرچه سلنیوم سرم بالاتر باشد، از تعداد امراض قلبی- عروقی کاسته خواهد شد.

به عبارتی چربی های جمع شده در جدار عروق با مقدار سلنیوم خون متناسب است افرادی که دارای مقدار سلنیوم خون کمتر از 45 میکروگرم در لیتر هستند نسبت به گروهی که سلنیوم کافی در خون دارند، سه برابر بیشتر دچار انفارکتوس می شوند.

آیا سلنیوم باعث بیماری های قلبی- عروقی می شود؟

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,