آیا شما در خطر ابتلا به التهاب دور دندان هستید ؟

همه مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند. شایع ترین عامل دخیل در این مسئله، عدم توجه طولانی مدت است به حفظ بهداشت دهان است. عوامل دیگری نیز می توانند خطر ابتلای شما را افزایش دهند :

ارث: باکتری های مسبب ژنژیویت (التهاب لثه) به لثه بعضی افراد بیش از سایرین آسیب وارد می کنند. این افراد حساس کسانی هستند که استعداد ابتلا به بیماری لثه را به ارث برده اند.

داروها . بعضی داروها مقدار بزاق دهان شما را کاهش داده و به خشکی دهان منجر می شوند. بدون اثر پاک کنندگی طبیعی بزاق، تولید پلاک و رسوبات آسان تر می شود. بسیاری از داروهای ضد افسردگی و داروهای سرماخوردگی حاوی عناصری هستند که تولید بزاق را کاهش می دهد.
الکل نیز دارای اثری مشابه است.

مصرف سیگار. دود سیگار توانایی ترمیم لثه را کاهش می دهد. چون از ساخت مجدد بافتی که قبلا توسط باکتری ها تخریب شده است. معانعت می کند.

دیابت. افراد مبتلا به دیابت که به خونی بیماری آنها کنترل نشده است بیشتر مستعد بیماری لثه هستند. دیابت ممکن است باعث ضخیم شدن عروق خونی کوچک و کاهش قابلیت آنها در انتقال مواد غذایی به بافت لثه و خارج کردن مواد زاید شود. این وضعیت سلامت لثه های شما را کاهش داده و شما را مستعد عفونت می کند.

حاملگی . تغییرات هورمونی حین حاملگی، لثه های شما را به آثار زبان بار پلاک ها حساس تر می کند.

کاهش ایمنی. بعضی بیماری ها می توانند به دستگاه ایمنی شما آسیب رسانده و شما را به عفونت و از جمله بیماری لثه مستعد کنند.

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,