آیا طب جدید جایگزین طب سنتی شده است؟

امروز بحث بیماریهای یاتروژنیک (بیماریهای ناشی از پزشک و روش های درمانی) در سراسر جهان جنجال به پا کرده است .پزشکان برای دفاع از حیثیت خود می گویند که داروی کنونی علت پیدایش این بیماریها هستند .

آمار های رسمی سال 1974 نشان مید هند که تنها در بیمارستان بوستون آمریکا با تمام شهرت ویژه اش از هر 228 نفر یک نفر به علت مصرف دارو جان باخته است و باز در همان مقطع ذکر شده است که” سالانه بیش از 5/1 میلیون نفر از افراد بستری شده در بیمارستانهای آمریکا را می توان به عوارض جانبی داروها نسبت داد تعداد بسیاری که تشخیص داده شده و درمان نمی شوند و یا نیاز به بستری ندارند ممکن نیست حدس زد اما ارقام و اعداد باید بسیار باشد ”

اکنون اعلام می شود که چهارمین علت مرگ ومیر در آمریکا فقط عوارض دارویی است و این فاجعه در کشور های عقب افتاده و یا در حال توسعه به دلیل ضعیف تر بودن سرویس های درمانی و پزشکی تلفات و قربانیان بیشتری را به خود اختصاص می دهد .

هر گروهی از دارو ها را که مورد بررسی قرار می دهیم عوارض و خطرات شناخته شده یا ناشناخته ای را برای آنها مشاهده می کنیم .

دارو های آرام بخش ، خواب آور و مسکن ، مانند مواد مخدر ،بشریت را تهدید می کند. تعداد معتادان تریاک، هروئین و موفین و… در سرتاسر جهان به چند میلیون نفر می رسد در حالیکه تعداد معتادین به دارو های خواب آور مسکن و آرام بخش دهها برابر این تعداد است در حالیکه اکثریت قریب به اتفاق این داروها اثر سمی و حتی کشتده دارند و هیچ گونه نتیجه درمانی ایجاد نمی کنند !

دارو های آنتی بیوتیکی در بسیاری از موارد نه تنها عونت را برطرف نمی کند بلکه سبب بروز مقاومت تدریجی در باکتریهای مضر شده و حتی گاهی عفونت های ثانویه نیز تولید می کنند علاوه بر آن نه تنها برخی از آنها عوارض وحشتناکی نظیر مسمومیتها و نارسایی حاد کلیوی ،کبدی و شنوایی و… ایجاد می کنند سبب بروز آنمی (کم خونی) ضعف و کاهش قدرت سیستم دفاعی بدن نیز می شوند. به همین دلیل کسانی که عفونتهای ساده بدن را با این گونه دارو ها درمان می کنند نسبت به بیماری های عفونی و ویروسی حساس تر و ضعیف تر هستند.

داروهای هورمونی تنها با تأثیر موقت و مقطعی خود علاوه بر عوارض جانبی شدید در بیشتر مواقع موجب برهم خوردن سیستم خود تنظیمی هورمون های بدن شده و در دراز مدت باعث پیشرفت بیماری می شوند.

به طور کلی می توان گفت” از دارو های پیش پا افتاده و ساده ای مانند آسپرین و استامینوفن گرفته تا دارو های اختصاصی مانند ضد افسردگی های سه حلقه ای، آنتی بیوتیک ها ،ضد ایمنی ها و… در بسیاری از افراد ایجاد عوارض جانبی شدید و گاهی کشنده می کنند که بخش اعظم این عوارض جانبی خطرناک به هیچ وجه نه در آزمایش روی جانوران و نه در امتحانات بالینی پیش بینی نشده است .

آیا طب جدید جایگزین طب سنتی شده است؟

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,,