آیا عسل برای چشم مفید است ؟

آیا عسل برای چشم مفید است ؟

ابوعلی سینا می گوید : «عسل دید چشم را زیاد می کند» در مصر قدیم عسل به عنوان یکی از بهترین داروهای موثر در درمان چشم مورد توجه بود. در پایپروسی که به وسیله ابرس خوانده شده است دستور تهیه مرهمی بر پایه عسل و روش کاربرد آن با کلمات زیر به رنگ قرمز همراه است : «آسوده خاطر باشید زیرا این دارو حقیقتاً بسیار خوب است.»

هاوسر در سال 1846 میلادی به جهانیان اعلام نمود که عسل عامل شفا دهنده ای در سوختگی های مخصوص چشم است. همچنین جویس دانشمند روسی در سال 1898 طی مقاله ای اعلام کرد که عسل داروی بسیار موثری برای معالجه آماس و التهاب چشم می باشد. در کنگره چشم پزشکی سنگاپور هم یکی از دانشمندان مصری عسل را موفق تر از داروهای شیمیایی دانست. مصرف عسل در درمان بیماری های ناشی از کمبود ویتامین های B، A و در درمان شب کوری موثر است.

ابن سینا سودمند بودن عسل با آب پیاز، شبدر، مرغ، (گیاه بید) را برای درمان بیماری های چشم توصیه می کند.

در سوخومی (قفقاز) آ. میخائیلوف برای درمان ورم پلک ، ورم ملتحمه، زخم های قرینه و سایر بیماری های چشمی ضمادی بر پایه عسل اوکالیپتوس به کار برده است. در بخش چشم پزشکی بیمارستان محلی اودسا زخم های گوناگون قرینه را با پمادهایی بر پایه عسل معالجه کرده اند. در آغاز کار با افزودن عسل به مرهمی که دارای 30% سولفیدین بود، اکتفا شد (عسل جایگزین وازلین) با این روش جراحات مقاوم قرینه با به هم آمدن زخم به خوبی درمان شدند. بیمارانی که دچار ورم قرینه حاد بودند با مصرف قطره چشم 30 % سولفامید سدیم، پماد وازلین و سولفیدین نتیجه نگرفتند، مگر پس از استعمال پماد عسل و سولفیدین. در آینده نزدیک علم پزشکی متوجه خواهد شد که عسل خود دارای خواص درمانی عالی در درمان بیماریهای چشم است.

در عصر ما نیز با وجود داروهای تازه که در دسترس است (سولفامیدها، آنتی بیوتیک ها و … ) ، عسل اهمیت خود را از دست نداده و اغلب بر حسب تجویز چشم پزشکان در درمان بیماریهای گوناگون چشم به کار می رود.

توجه !

برای مداوای بیماری های چشم می توان تنها از عسل استریل شده ای که مستقیماً از شان عسل برداشته می شود استفاده نمود و این کار حتما باید تحت نظر دکتر چشم پزشک باشد.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,