آیا مصرف روزانه شیر مفید است؟

آیا مصرف روزانه شیر مفید است؟

شیر یکی از بهترین پروتئین هایی است که می تواند به خوبی سطح فعالیت و کارایی و آگاهی مغز را افزایش دهد. البته شیر، خواب شب را نیز افزایش می دهد و بسیاری از کسانی که دچار کمبود خواب شبانه هستند اگر قبل از خواب یک لیوان بزرگ و یا نیم لیتر شیر بخورند خواب خوبی خواهند داشت.

خوردن شیر باعث می شود که پس از جذب، مغز را وادار به ترشح موادی مثل دوپامین Dopamine و نیز Norepinephrine نوراپی نفرین نماید، که این دو ماده باعث می شود شما بهتر، دقیق تر، آسان تر و راحت تر فکر کنید، تصمیم بگیرید و به نتیجه برسید و این کارها را با نهایت دقت و ظرافت انجام دهید و نیز خوب بخوابید.

سعی کنید حتماً از شیر کم چربی و یا بدون چربی استفاده کنید که چربی موجود در شیر باعث کند کردن کار مغز، افزایش خون بدن  رسوب در رگها و ایجاد عوارض قلبی مثل آرترویوسکلروز یا تصلب شرائین و بالاخره سکته قلبی می شود. یکی از راههای بسیار مفیدی که ما برای فعال تر شدن مغز شما به شما پیشنهاد می کنیم آن است که قبل از هر غذا اول یک لیوان شیر بخورید و بعد به خوردن ناهار و یا شام خود بپردازید که با این کار باعث می شوید که نخست مقادیر قابل توجهی تیروزین وارد مغز شما شده و آن را به فعالیت و پویایی وا دارد و اشتهای بهتری هم پیدا کنید.

البته مصرف یک واحد شیر (یک لیوان) در وعده صبحانه نیز توصیه می شود چون موجب رفع بی حالی، بی حوصلگی و عصبانیت می شود و مغز را برای یادگیری بیشتر و یادآوری آسان تر آماده کرده و چون کلسیم شیر از جذب آهن غذا جلوگیری می کند و صبحانه کمترین میزان آهن را دارد، مصرف شیر در این وعده مطلوب است، اما بدترین زمان مصرف شیر در وعده ناهار است، چراکه جلوی اشتها بخصوص اشتهای کودکان را می گیرد و از جذب آهن و روی محصولات گوشتی می کاهد.
 در طب سنتی آمده است افراد سالمند مبتلا به پوکی استخوان و آرتروز، شیر را با دارچین میل کنند. دارچین سردی شیر را می گیرد و باعث افزایش جذب مواد مغذی شیر می شود. در ضمن ویتامین C موجود در میوه ها به جذب بهتر آهن و کلسیم شیر کمک می کند، بنابراین مصرف شیر همراه میوه های تازه پیشنهاد می شود.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,,