اثرات EPA و DHA (دو اسید چرب خانواده امگا-3) در بدن چگونه است ؟

EPA ، DHA دو اسید چرب از خانواده اسید چرب امگا-3 هستند که تنها در ماهی و روغن ماهی یافت می شوند. این دو اسید چرب در ماهی های آب های سرد به مقداری بیشتری نسبت به سایر ماهی ها وجود دارد. علت سرخوردن ماهی در دست و لغزنده بودن آن، وجود همین دو اسید چرب در ماهی است.

اثرات EPA ، DHA در بدن انسان و اثرات مفید آن در بیماری های مختلف به تفصیل در ادامه آورده شده است.

ما همواره برای انجام هر نوع فعالیتی نیاز به کوچک ترین واحد بدن به نام سلول دارد. سلول های بدن برای داشتن یک عملکرد خوب نیازمند پیش سازها و فرایندهای شیمیایی دقیق می باشند. یکی از این پیش سازهای به شدت ضروری، اسیدهای چرب هستند که معمولا بدن توانایی ساخت میزان کافی از این دسته را نداشته و باید از بیرون برای بدن با تغذیه مناسب و مصرف مکمل های مناسب تامین شوند. ازاسید های چربی که نقش بسزایی در بدن دارند می توان به ایکوزاپنتانوئیک اسید یا EPA اشاره نمود.

رژیم های نادرست موجود در زندگی مدرن امروزه نمی تواند پاسخ گوی نیاز مضاعف بدن برا تامین مواد ضروری باشد. یکی از منابع EPA در بازار دارویی کپسول های بزرگ و بسیار سخت هضم امگا 3 می باشند. در کپسول های امگا 3، سه نوع اسید چرب با نام های EPA، DHA و ALA وجود دارد. ALA در بدن نشخوارکنندگان به راحتی به EPA تبدیل می شود، ولی در بدن انسان به این صورت نیست و خود این ماده نقش خاصی در بدن انسان طبق مطالعات ندارد. DHA یک ماده بسیار ضروری و مهم برای رشد جنین در شکم مادر و حتی در سال اول زندگی کودکان است، ولی بعد از این 5 سال بیشترین و مهم ترین وظیفه را EPA دارد. پس کپسول های EPA خالص با سایز مناسب و بلع راحت تر و اثر بخشی بیشتر به جای کپسول های امگا 3 می تواند اثراتی بی نظیر بر بدن انسان داشته باشد

در این متن به اثرات EPA بر قلب و عروق بدن و نکاتی راجع به اثرات EPA در سلامت عمومی بدن می پردازیم:

اگر نگران سطح کلسترول خون خود هستید، جالب است بدانید که DHA باعث افزایش سطح HDL (کلسترول خوب) و LDL (کلسترول بد) می شود. ولی EPA خالص باعث افزایش سطح کلسترول خوب و کاهش سطح کلسترول بد در خون می شود. لازم به ذکر است که افزایش سطح LDL شانس ابتلا به گرفتگی عروق، فشار خون و سکته قلبی را افزایش می دهد. حتی با تاییدیه محکم FDA در خانم های بارداری که توانایی استفاده از دارو های استاتینی برای کنترل کلسترول خود را ندارند، EPA بعنوان ایمن ترین درمان در دوره بارداری است.

اثرات EPA و DHA (دو اسید چرب خانواده امگا-3) در بدن چگونه است ؟

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,,