احساس رضایت و شادمانی از چه چیزهایی ناشی می شوند؟

احساس رضایت و شادمانی از چه چیزهایی ناشی می شوند؟

. خوشحالی و شادمانیِ ما محصولِ جمع جبری رضایتمندی و خشنودی و احساس آرامش یا نارضایتی و ناخشنودی و دغدغه ما از همه این روابطِ موجود میباشد. با در نظر گرفتن میزان اهمیت هر رابطه، ناخشنودی در هر یک باعث ایجاد یک دغدغه در ما میشود اگر یک رابطه، جزیی، معمولی و کم اهمیت باشد عدم خشنودی در آن، باعث ایجاد دغدغه کمتری میشود و هرچه رابطه مهمتر باشد ناخشنودی از آن اثر بزرگتر و عمیق تری برجای میگذارد. مجموع اینها به ما این حس را می دهد که آیا ما انسان شاد و خوشحالی هستیم یا نه.

برای روشن شدن مساله مثال می زنیم :

مثال اول: صبح که از خواب بیدار میشوید یادتان می آید که لباس مورد علاقه تان برای جلسۀ مهم امروز کثیف می باشد و یادتان رفته آماده اش کنید. این لباس را دوست داشتین و از قبل آن را برای امروز در نظر گرفته بودید، فراموشی یا هر علت دیگه باعث شد الان از اینکه نمیتوانید امروز آن را به تن کنید نا خشنود هستید و با اکراه لباس دیگری را انتخاب میکنید. این ناخشنودی یک دغدغه کوچک در شما ایجاد میکند ولی به احتمال زیاد درجه اهمیت آن کمتر از سایر روابط شما با دنیای اطراف یا درونتان است و احتمالا هجوم آن روابط با اهمیت دیگر، کاری میکنند که شما تا به محل کار نرسیده این مساله را فراموش کنید و فکر نمیکنم تا اواسط روز دیگر اصلا چیزی از این موضوع در خاطرتان مانده باشد که بخواهد ناراحتتان کند.

مثال دوم : صبح که از خواب بیدار میشوید، متوجه میشوید فرزندتان تب دارد و دچار سرماخوردگی شده است. حالش بد است ولی نه آنقدر بد که برایش خطرناک باشد باید استراحت کند داروهای متداول سرماخوردگی را به او میخورانید و از او می خواهید که امروز را استراحت کند اگر تا عصر بهتر نشد او را حتما نزد یک پزشک خواهید برد. توصیه های لازم را به همسرتان میکنید و به محل کار میروید.

بیماری سرماخوردگی فرزند شما باعث ایجاد ناخشنودی در شما می شود و از بابت آن ناراحت هستید تا عصر که به منزل بر میگردید گاها به این مساله فکر میکنید و احتمالا چند باری هم با منزل تماس گرفته و از وضعیت فرزند خود مطلع میشوید.

مثال سوم : با همسرتان مشاجره و بگومگو دارید. مدتی است که بینتان صلح و آرامش بر قرار نیست. دیگر آن عشق بازی و صمیمیت ابتدای ازدواج بین شما دیده نمیشود. جفتتان دنبال بهانه برای جروبحث باهم هستید.گویا همدیگر را تحمل میکنید دقیقا به یاد نمی آورید از کی و چگونه دچار این وضعیت شده اید. چندباری بزرگترهای فامیل را برای وساطت دعوت کرده اید اما فایدهای نداشته است، جفتتان احساس می کنید به پایان راه رسیده اید اما هیچ کدام شجاعت بیانش را ندارید. راندمانِ کاری هر دوی شما افت کرده است، دیگران هم متوجه این دغدغه و مشکل بزرگ شما شده اند.

در سه مثال بالا دقت کنید، در حالت اول یا موارد مشابه اگر شخصیتا آدمِ آرام و آگاهی باشید اینگونه موارد زیاد نمیتواند روز شما و زندگی شما را مختل کند، اتفاقی است افتاده و باید سریعا با جایگزینی و

تدبیری ساده از مشکل پیش آمده عبور کنید. ساعت مچی تان کار نمیکند خب طبیعی است، ساعت مچی از ابزار کار و زندگیتان هست که با آن وقت را متوجه میشوید حالا یا باتریش تمام شده یا کلا خراب شده است با تعمیر درست می شود یا نهایتا عمرش را کرده و باید آن را با یک ساعت جدید دیگر جایگزین کنید. در هر حالت شما برای چنین وضعیتی راه حل دارید باید وقت بزارید به یک مغازه تعمیر ساعت مراجعه کنید تا هرکاری لازم است توسط تعمیرکارِ متخصص به شما پیشنهاد شود و شما با قبول آن و پرداخت هزینه مربوطه آن مشکل را برطرف کنید. طبیعتا اینگونه مسایل و دغدغه ها نباید به جز هزینه مالی و زمانی بتوانند در برآیند خوشحالی شما اثر قابل توجهی بگذارند. مهم این است که در لحظه ایجاد مشکل در چنین روابطی که اکثرا با اشیا و اجسام می باشد، بدانید و این آگاهی را داشته باشید که اجسام و اشیا خراب می شوند و از بین میروند و شما باید برای چنین روزی آماده باشید و بدانید باید چه کارکنید.

در مثال دوم، این دسته از دغدغه ها طبیعی است که شما را ناراحت کند، فرزند مریض میشود، ماشین دقیقا بین راه در یک ناکجاآباد خراب میشود، سرکار بابت یک مساله کاری با همکارتان بگو مگو می کنید و هزاران نوع از این دغدغه های متوسط که خب برای مدتی شمارو ناراحت میکنند.

در مثال سوم و یا حالتهای دیگری مثل مرگ یک عزیز، بیماری مزمن و خطرناک خود یا اطرافیان، از دست دادن شغل و… مشخص است که وضعیت حادتر است و مدت زمان بیشتری تا زمان حل مساله یا گذشت زمان از اوج بحران شما ناراحت خواهید بود. این گونه اتفاقات در جمع جبری خشنودی یا ناخشنودی از روابط آنقدر مهم هستند که می توانند شما را آدم غیر خوشحال و ناراحت و افسرده ای بکند و یا برعکس در موارد شادی بخش مثل تولد فرزند یا ازدواج شما را علیرغم وجود سایر ناراحتیهای از نوع مثال یک و دو آدم خوشحال و خوشبختی نماید.

دسته‌بندی‌ها: روانشناسی خانواده

برچسب‌ها: ,,,