احیای باروری چگونه انجام می پذیرد ؟

درمان های ناباروری متعدد هستند و پیشرفت های اخیر موجب افزایش تعداد درمان هایی که به حاملگی می انجامند شده است روشی که مناسب شما است بستگی به علت ناباروری در شما دارد. بعضی علل ناباروری قابل اصلاح نیست. حتی در این موارد راه های متعددی برای وارد ساختن اسپرم یا انتقال جنین وجود دارد که باعث می شوند زن متولد حامله شود.

احیای باروری

اسپرم تا ۷۲ ساعت در دستگاه تناسلی زن می تواند زنده بماند و تخمک نیز تا چند ساعت بعداز رها سازی قابل بارور شدن است. بنابراین با نزدیکی در هر ۲ تا ۳ روز در اواسط دوره ماهیانه زوجین می توانند اثر زمانبندی اشتباه که ممکن است در ناباروری سهیم باشد را به حداقل برسانند. مشکلات جنسی نظیر ناتوانی جنسی و یا انزال زودرس نیز باید درمان شوند تا سطح باروری ارتقا یابد.

وقتی منشاء ناباروری در مرد می باشد، گاهی اوقات برقراری مجدد یا شروع باروری ممکن است برای مثال به نظر می رسد در بعضی موارد جراحی اصلاح واریکوسل می توانند باعث برقراری مجدد باروری گردد. بعضی اشکالات بیضه ها، غده پروستات، کیسه های منی و پیشابراه نیز قابل اصلاح هستند.

وقتی تولید اسپرم به علت آسیب به سلول های تولید کننده اسپرم، مختل شده باشد، اثبات شده که درمان دارویی تأثیر بسیار کمی دارد. در موارد نادر که مشکل تولید مختل اسپرم در اثر اختلال در هیپوفیز است، مصرف گونادوتروپ جفتی انسان یا گونادوتروپ های هپیوفیزی انسان برای جایگزینی هورمون های هیپوفیز مفید است. وقتی عفونت تولید اسپرم را تضعیف کرده باشد، درمان عفونت می تواند باروری را مجدداً برقرار سازد. این موضوع مخصوصاً برای بیماری های منتقله جنسی صحیح است که زوجین هر دو باید درمان شوند.

در مورد زنان درمان بستگی به معاینه و نتایج آزمایشگاهی نیز دارد. درمان هم عفونت یا بیماری زمینه ای اولین قدم است. اگر مشکل باروری مربوط به رها کردن تخمک باشد، پزشک می تواند با تجویز داروهای تحریک کننده تخمک گذاری مثل کلومیفن سیترات، گنادوتروپین های انسانی با هورمون های رها کننده گنادوتروپین ها با یا بدون گنادوتروپین جفتی انسان، سعی در ایجاد تخمک گذاری نماید.

در بعضی موارد از جراحی برای اصلاح انسداد یا سایر مشکلات لوله های فالوپ استفاده می شود. روش های جراحی کوچک این اعمال خیلی دقیق را ممکن می سازد. ترمیم جراحی شانس بارداری را ایجاد می نماید. با این وجود امروزه اغلب از فن آوری کمک باروری (ART) به جای اعمال جراحی استفاده می شود.

اگرچه قرص های پیشگیری از بارداری در درمان اندومتریوز و تسکین درد آن موثرند ولی برای درمان نازایی ایجاد شده در اثر اندومتریوز مفید نیستند. اگر شما دچار اندومتریوز باشید، احتمالاً پزشکتان سمی در خارج ساختن آن به وسیله عمل جراحی لاپاروسکوپیک می نماید. برای ایجاد مجدد باروری ممکن است نیاز به درمان تحریکی جهت تخمک گذاری نیز شود. اگر هیچ کدام از روش ها موجب ناباروری نگشت، احتمالاً باید از لقاح در داخل آزمایشگاه بهره گرفت.

دسته‌بندی‌ها: سلامت جنسی

برچسب‌ها: ,,,