اختلالات تکاملی ، نحوه ی تشخیص و درمان آن

علایم ونشانه ها

• عدم شروع قاعدگی با فرارسیدن بلوغ
• ناباروری یا سقط و یا به پایان نرساندن یک حاملگی سالم

به علت مسایل ژنتیکی ویا اختلالی که در تکامل صحیح جنین رخ می دهد برخی نوزادان دختر با ناهنجاریهای گردن رحم ،رحم ویا لوله ای فالوپ متولد می شوند.این ناهنجاریها دامنه وسیعی از نبود تقریباً ارگان های تولید مثلی تا اختلالات جزئی تر که سبب ناباروری و بع پایان نرساندن دوره کامل حاملگی می شوند را شامل میشود.در جنین مونث مجرای داخل به نام مجرای مولرین وجود دارد که در حالت طبیعی لوله های فالوپ،رحم وقسمت فوقانی مهبل را پدید می آورد.اگر هر عاملی در این روند اختلال ایجاد کند بچه ای متولد میشود که رحم ندارد و یا با رحمی متولد میشود که بسیار کوچک است .ایا اختلال آژنزی مولرین نام دارد. از آنجا که اغلب این ناهنجاریها در ارگان های داخلی رخ می دهد ،اگر ورودی مهبل وجود داشته باشد تا زمان بلوغ که قاعدگی ایجاد نمیشود ،معمولا مشکلی نخواهد بود.

تشخیص

اگر پزشک به اختلالات تکاملی مشکوک شود نوعی از عکسبرداری با اشعه ایکس را درخواست میکند که هیستروسالینژوگرام نام دارد .از آنجا که احشای داخلی در عکسبرداری سیاه سفید معمولی دیده نمی شوند در این نوع روش تصویربرداری از مواد حاجب رنگی استفاده می شود که بر روی تصاویر رادیولوژیک مشخص میشوند .این ماده حاجب به درون محیط داخلی رحم تزریق میشود و از آنجا به سمت لوله های فالوپ و حفره شکمی نیز حرکت میکند هنگامیکه این ماده رنگی در حال گسترش در ارگان های داخلی است ،رادیولوژیست تعدادی عکس از بیمار می گیرد .سایر روش های تصویربرداری شامل سونوگرافی ،ام آر آی می باشند.در تعدادی از بیماران ممکن است جراحی لاپاراسکوپیکبرای دیدن مستقیم احشای داخلی انجام پذیرد.

اختلالات تکاملی تا چه اندازه جدی هستند؟

اگرچه عموماًاین اختلالات تهدید کننده حیات نمی باشند ،اما می توانند از نظر روحی و احساسی برای فرد مبتلا مشکلاتی ایجاد نماید. دخترانی که آژنزی مولرین دارند،نابارور خواهند بود.

درمان

بسته به نوع ناهنجاری و علت آن درمان های متفاوتی وجود دارد.با جراحی گاهی اختلالات گردن رحمی که قادر به نگهداری حاملگی تا انتها نیست تصحیح میشود و برخی مشکلات ساختاری رحمی ثابت میشود.

دسته‌بندی‌ها: دسته‌بندی نشده

برچسب‌ها: ,,,