اختلالات جنسی به چه معناست؟

احساس و تمایلات جنسی حتی قبل از بلوغ با الگو و خصوصیات متفاوتی وجود دارد ولی بعد از بلوغ تکامل یافته و شکل کلاسیک خود را می‌گیرد. در حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد زنان دچار اشکال مختلفی از اختلالات جنسی هستند که به طور مستقیم و غیر مستقیم بر بسیاری از جنبه‌های زندگی آنها تاثیر می‌گذارد و متاسفانه عدم توجه کافی پزشکان به این جنبه از تاریخچه بیماران و شناسایی و درمان آنها، موجب می‌شود تا بسیاری از زنان فاقد سلامت کامل و طبیعی باشند.

فعالیت جنسی طبیعی

دفعات فعالیت جنسی از چند بار در روز تا هفته یا ماهی یک بار در میان افراد مختلف، متفاوت است ولی میزان متوسط آن ۳ تا ۴ بار در هفته می‌باشد. فعالیت جنسی دارای دو بعد روانی و فیزیکی است و بعد روانی آن (تحسین محاسن و اظهار محبت و در یک کلام، معاشقه) خصوصا در زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

نکته: بسیاری از زنان ممکن است از بعد فیزیکی به رضایت کامل نرسند (عدم بروز ارگاسم) ولی در روابط خود رضایت جنسی تقریبا کاملی داشته باشند.

سیکل پاسخ (فعالیت) جنسی

سیکل پاسخ جنسی دارای چهار مرحله متفاوت ولی پیوسته و مرتبط با هم است. . (۱) تمایل یا میل جنسی (۲) تهییج جنسی (۳) ارگاسم و (۴) تحلیل. طول مدت هر یک از این فازها از چند ثانیه تا چند دقیقه متفاوت است.

  1. I) فاز تمایل: میل جنسی یک احساس نیاز و انگیزه برای برقراری ارتباط جنسی بوده و تمامی ادراک در ایجاد آن دخیل هستند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین اختلال در این فاز، کاهش میل جنسی و به عبارتی، سردمزاجی است.
  2. II) فاز تهییج یا تحریک جنسی: این مرحله نیز در هر دو جنس مشابه بوده و به واسطه فیبرهای عصبی پاراسمپاتیک صورت می‌گیرد (اختلال و مهار آن توسط داروهای آنتی کولینرژیک). در این مرحله اولین تغییر، احتقان عروقی در اندام‌های مختلف، خصوصا در ژنیتال و پستان‌ها است و ماحصل ان بزرگ و متورم شدن لابیاهای کوچک، کلیتوریس، دیواره واژن و پستان‌ها و برافروختگی (غالبا در قسمت فوقانی شکم و با گسترش به طرف بالا و یا در روی گونه‌ها و گوش‌ها) و لغزنده شدن واژن (تحت اثر ترانسودا از دیواره واژه و ترشحات غدد بارتولن) است. همچنین تون عضلات نیز افزایش می‌یابد و این مسئله در دستگاه ژنیتال و جنسی بارزتر بوده و موجب متسع شدن دو سوم قسمت داخلی واژن، تغییر موقعیت لابیای کوچک، کلیتوریس و رحم به طرف بالا و برآمده شدن نوک پستان‌ها می‌شود. علاوه بر اینها، تعداد ضربان قلب (بین ۳۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه)، فشار خون (دیاستولیک ۲۰ تا ۶۰ میلیمتر جیوه و سیستولیک ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر جیوه) و فعالیت تنفسی افزایش می‌یابند. با ادامه روند تهییج این تغییرات به حداکثر مقدار خود رسیده که به آن فاز گفه‌ای یا ثبات گفته می‌شود و مشخصه آن کاهش واضح قطر مدخل واژن است به طوری که این تنگ شدن به خوبی مشهود و قابل لمس است (این تغییر قریب الوقوع بودن ارگاسم را خبر می‌دهد).

III) فاز ارگاسم: در این مرحله که اوج لذت جنسی است با انقباضات ریتمیک (۳ تا ۱۵ بار و به فاصله هر ۸/۰ ثانیه) عضلات پرینه، واژن، وستیبول، رحم (از فوندوس شروع و به سرویکس ختم می‌شود)، مقعد، عضلات گلوتئال و شکم مشخص می‌شود. در رابطه با ارگاسم زنان بایستی چند نکته زیر را به خاطر سپرد:

  • برخلاف مرحله تهییج، فاز ارگاسم تحت کنترل سیستم عصبی اتونوم سمپاتیک است.
  • در یک مطالعه انجام شده توسط دکتر کاپلان، حدود ۳۰ درصد زنان فقط با Coitus (دخول) (خصوصا پس از تخلیه منی به داخل واژن)، ۴۰ درصد زنان با تحریک کلیتوریس توسط شریک جنسی و ۲۰ درصد فقط با طریق تحریک کلیتوریس توسط خود شخص به ارگاسم می‌رسند و ۱۰ درصد باقیمانده نیز ارگاسم را تجربه نمی‌کنند.
  • بر خلاف مردان، در یک سیکل جنسی، زنان ممکن است چندین بار ارگاسم را تجربه کنند و یا بلافاصله مجددا به ارگاسم برسند.
  • ممکن است اسپاسم کارپوپدال رخ دهد.
  • شدت ارگاسم متغیر است. هر چه تهییج بیشتر باشد، ارگاسم نیز شدیدتر خواهد بود.
  1. IV) مرحله تحلیل: در این مرحله انقباضات از بین رفته و بدن شل شده و شخص از یک آرامش و سرخوشی بسیار مطلوبی برخوردار شده و غالبا خواب‌آلود می‌شود و کمی تعریق رخ می‌دهد. تغییرات کلیتوریس معمولا ظرف ۵ تا ۱۰ دقیقه و سایر تغییرات ظرف ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به سطح قبل از تهییج می‌رسند.

نکته: برخی از زنان ممکن است متعاقب ارگاسم دچار تغییرات روحی روانی (نظیر گریه کردن) شوند که گذرا بودن و طبیعی تلقی می‌شود.

بر خلاف مردان که در این مرحله برای مدت کوتاهی (۱۰ تا ۲۰ دقیقه) شخص قادر به ارگاسم مجدد نیست (مرحله مقاومت یا عدم پاسخ) زنان فاقد چنین خصوصیتی بوده و در صورت مناسب بودن شرایط می‌توانند به طور مکرر دچار ارگاسم شوند.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,,,,