از کلسترول HDL(High Density Lipoprotein) چه می دانید ؟

از کلسترول HDL(High Density Lipoprotein) چه می دانید ؟

در مورد رابطه بین ازدیاد خطر سکته ها و کمبود HDL خون ، امروزه مقالات علمی بی شماری وجود دارد. اکثر این مقالات اهمیت HDL در متابولیسم چربی نوشته شده است. HDL، پروتئین حمل کننده کلسترول است که برگشت کلسترول اکسیده شده و سایر چربی ها و تری گلیسرید، از طرف بدن به کبد را انجام می دهد. پس هر چه مقدار این HDL کلسترول زیادتر باشد، به همان اندازه، این کلسترول های اکسیده شده و سایر عوامل مضر، بیشتر جمع شده و به سمت کبد جهت تجزیه برده می شود.

از طرفی هرچه کلسترول به میزان بیشتری به کبد برسد، کبد توانایی ساخت اسیدهای صفراوی را جهت هضم گوارشی چربی ها از کلسترول پیدا می کند، زیرا همان طور که گفته شد اسیدهای صفراوی از کلسترول در داخل کبد ساخته می شود و در کیسه صفرا ذخیره و در مواقع لزوم به روده ریخته می شود و به خاطر همین عمل HDL کلسترول، (یعنی حمل چربی های زائد و مضر به کبد از یک طرف و کمک به ساخت اسیدهای صفراوی از طرف دیگر) بر آن کلسترول خوب گذاشته اند.

دانشمندان به اثبات رسانده اند انجام فعالیت های ورزشی مداوم و مستمر، سبب بالا رفتن کلسترول خوب یا HDL می شود.

محققین ژاپنی در سال 1998 م. آزمایشاتی را بر روی بیماران دچار اسکلروز (تنگی) عروق قلب انجام دادند. در این آزمایش سطح HDL خون بیماران و هم چنین سطح اسید چرب امگا-3 (EPA) در خون آن ها اندازه گیری شده و دیده شد که سطح کلسترول HDL و سطح اسید چرب امگا-3 مربوط به بیماران دچار تنگی عروق قلب در مقابل افراد سالم تحت آزمایش، بسیار پایین تر بوده است.

بر این اساس دانشمندان توصیه می کنند که علاوه بر HDL که یک اندکس مفید برای دستیابی به میزان احتمال تنگی عروق می باشد، سطح DHA ، EPA (اسید چرب امگا-3) هم در خون اندازه گیری شود.

سطح کلسترول HDL در خون افراد بستگی به جنسیت آن ها (زن و مرد) داشته و کمی باهم متفاوت است.

در مردها HDL بین 55-35 میلی گرم در دسی لیتر طبیعی است و وعدد پایین تر از 35 را باید به عنوان عامل خطر در نظر گرفت. و در خانم ها بین 65-45 میلی گرم در دسی لیتر طبیعی است و حد پایینتر از 45 را باید به عنوان عامل خطر در نظر گرفت.

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هرچه عدد HDL پایین تر باشد، اثر منفی و هرچه بیشتر باشد، برای کاهش خطر آرتریواسکلروز و تنگی عروق و سکته مفیدتر است.

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,,