انتخاب نوع OCP

به طور کلی بهتر است در تمامی افراد در ابتدا از COPs  های با دوز پایین ( کمتر از ۲۰ تا ۳۵ میکروگرم ) استفاده شود و آنگاه در صورت لزوم نوع قرص تغییر یابد .

به گزارش مجله زنان، برای زنان با خون ریزی قاعدگی کم ، پوست چرب ، آکنه ، هیرسوتیسم  ، افسردگی و استعداد به واژینت کاندیدیایی قرص های با استروژن بیشتر و پروژستین ( و خواص آندروژنیک ) کمتر ( نظیر OCP NLD ) و برای افراد با حساسیت پستانی شدید و پایدار ، یا بیماری های فیبروکیستیک پستان ، یا دیسمنوره و یا لیومیوم قرص های با پروژستین برتر ( نظیر OCP LD ) مناسب تر هستند . قرص های حاوی استروژن با دوز بالا ( ۵۰ میکروگرم به بالا ، نظیر OCP HD ) بهتر است در مواردی که نیاز به استفاده توام از داروهایی که باعث کاهش اثر COPs  می شوند استفاده شود . در مطالعات انجام شده تفاوت چندانی میانی قرص های منوفازیک و مولتی فازیک دیده نشده است .

نکته : در افرادی که تهوع مشکل اصلی شان است . استفاده از قرص های حاوی مقادیر پایین استروژن ( ۲۰ میکروگرم اتینل استرادیول ) مناسب تر است .

پیگیری افراد :

بهتر است در تمامی افراد قبل از شروع OCP ابتدا آزمایشات FBS , CBC کلسترول ، تری کلیسرید ، BUN ، کراتینین ، U/A , SGPT , SGOT و پاپ اسمیر به عمل آید ( علاوه بر معاینات بالینی ) آنگاه هر یک سال ( در افراد high risk هر ۶ ماه ) فشار خون ، معاینه پستان و لگن و پاپ اسمیر کنترل شود و در صورت لزوم بر حسب مورد و یافته های اولیه آزمایشات لازم به عمل آید .

نکته : در سال استفاده از OCP های دوز پایین در حدود ۲ % افراد ( ۵ % ظرف چند سال ) دچار آمنوره ناشی از آتروفی اندومتر می شوند که مسئله مهمی نبوده و پس از رد حاملگی با تغییر OCP به انواع استروژن بیشتر یا تجویز استروژن اضافی علاوه بر مصرف OCP ( نظیر روزانه ۲۵ /۱ میلی گرم استروژن کونژوکه یا ۲ میلی گرم استرادیول ) برای مدت ۲۱ روز اول دوره مشکل بیمار بر طرف خواهد شد .

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,,