انجام تمرینات ورزشی مرتبط با دنده ها و گردن

دنده ها

دنده ها باید حرکتی آزاد داشته باشند و در هنگام «دم» بالا بیایند. زمانی که دنده ها سخت و محکم شوند، ریه ها، قلب، عروق قفسه سینه به صورت منقبض و فشرده در آمده و فعالیت آنها به حداقل می رسد. تنفس به صورت ناقص انجام می گیرد (مقدار اکسیژن کافی نبودهو دفع گاز کربنیک و مواد و فضولات دیگر به صورت ناقص انجام می گیرد)، گردش خون به حداقل خود می رسد. عروق فشرده شده به سختی اجازه می دهند تا خون در آنها جریان یابد و قلب که فعالیت آن کم می شود. به مقدار کافی خون را تلمبه نمی کند.

از سوی دیگر گلبولهای قرمز (حامل اکسیژن) باید دائما به وسیله گلبولهای جوان جایگزین شوند. گلبولهای سرخ خصوصاً به وسیله مغز استخوان تولید می شوند که در این میان دنده ها نیز در تشکیل گلبولهای سرخ جدید شرکت داشته و فعالیت این دنده ها به میزان زیادی بستگی به حرکت انها و همچنین شدت جریان خونی که در بافت آنها در حرکت است دارد. دنده هایی که چندان متحرک نیستند، گلبولهای سرخ کمتری نسبت به دنده های نرم و فعال تولید می کنند.

گردن

گردن که منطقه ای متحرک و بین سر و بقیه بدن قرار گرفته است، محل عبور اجباری خون به سمت سر بوده و یکی از مناطق بسیار فعال بدن می باشد.

ستون فقرات که سر روی آن قرار دارد، محتوی نخاع و شبکه مهمی مهمی از اعصاب که مغز را به تمام قسمتهای دیگر بدن متصل می کند، می باشد.
ستون فقرات به وسیله قسمتهای مختلفی احاطه گردیده که عبارتند از عضله های بسیاری که به آن اجازه می دهد تاسر را در جهتهای مختلف بچرخاند و عروق خونی (وریدها، شریانها، و مویرگها) و اعصاب بسیار مهمی را به تمام بدن منتشر کند. این قسمتها در ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر قرار دارند و اشکالی در کار یکی از آنها، غالباً سایر قسمتها را نیز دچار اشکال می سازد.

به عنوان مثال اگر سر به طرف جلو آمده و با خم شده باشد عضله های پشت گردن دائماً به صورت کشیده باقی می مانند و وریدها که کار بازگشت خون را از سر به طرف ریه ها به عهده دارند، به وسیله عضله های اطرافشان به حالت انقباض در می آیند و در نتیجه حالت غلبه خون مغزی کهنه و مزمن به وجود می آید، فشارخون درسر و کره های چشم بالا می رود، و میگرن و فشارهای عصبی و غیره نیز به وجود می آید.

دسته‌بندی‌ها: ورزش

برچسب‌ها: ,,,