اهمیت امگا-3 در سلامتی بدن

اهمیت امگا-3 در سلامتی بدن

اگر کمی عمیق تر به مسئله پرداخته شود و اهمیت امگا-3 شکافته شود می بینیم که در تمام مقالات علمی مختلف بر اهمیت آن در جلوگیری از امراض مختلف و هم چنین به عنوان یک درمان تکمیلی در بیماران مبتلاً تاکید شده است.

تحقیقات علمی نشان می دهد که امگا-3، در تنظیم بدن دو نقش اساسی را به عهده دارد :

  1. در سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن نقش دارد.
  2. در اعمال سلولی نقش دارد.

امگا -3 با تنظیم مقدار سیتوکسین ها و ایکوزانوئیدها در بدن، کنترل فعالیت های شیمیایی را در بدن به عهده دارد. سیتوکین ها، از مهم ترین علل تنظیم دستگاه ایمنی اند. بعضی مواد مترشحه در بدن فعال کننده و گروهی برعکس، غیرفعال کننده سیستم ایمنی بدن اند. این دو دسته مواد در کنار هم و باهم کار می کنند و هنگامی که این تنظیم به هم بخورد، فرد دچار بیماری می گردد. به عبارتی هم کم شدن و هم افزایش غیرطبیعی پاسخ سیستم ایمنی در بدن عامل ایجاد بیماری در آن بدن خواهد بود. پیشرفت عفونت در بدن باعث افزایش فعالیت سیستم ایمنی می گردد. بالا رفتن مزمن و غیرطبیعی فعالیت سیستم ایمنی هم از طرف دیگر می تواند باعث ایجاد بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید در فرد شود. کم بودن فعالیت سیستم ایمنی هم باعث استعداد ابتلا فرد به انواع بیماری ها و عفونت ها خواهد بود. EPA و DHA (اسیدهای چرب امگا-3) می توانند این اختلالات سیستم ایمنی را از بین ببرند. در این زمینه تحقیقات علمی بی شماری صورت گرفته است. دکتر میدانی در تخقیقات و بررسی های خود نشان داده که امگا-3 می تواند ترشح بیش از حد سیتوکین ها را کاهش دهد و تحت کنترل در آورد، بالا بودن سطح سیتوکین ها در خون ارتباط غیرمستقیم با بروز آرتریواسکلروز، بیماری های خود ایمنی (اتوایمیون)، التهاب مزمن و سرطان ها دارد

  • اعمال مهم دیگر امگا-3، رقیق کردن خون و تسهیل حرکت مواد در جدار عروق است این معجزه الهی می تواند اختلالات تغلیظ خون که به دنبال بیماری های قلبی- عروقی و یا تنفسی ایجاد می شود را کاهش داده و کمک زیادی در بهبود این مسئله در بیماران مبتلا کرده و مانع از ترومبوز شود هم چنین این خاصیت مهم امگا-3 مانع از ایجاد آمبولی ها و به دنبال ان سکته های قلبی در افراد می شود.
  • خاصیت دیگر این معجزه الهی که توسط دانشمندان به اثبات رسیده، کاهش اختلالات متابولیسم کلسترول در بدن می باشد و مقدار HDL و LDL (به عبارت عامیانه، کلسترول خوب و کلسترول بد) را تنظیم می کند.
  • هم چنین امگا-3 می تولید التهاب و روند پیشرفت التهابات و دردهای حاصل از آن را نیز کاهش بدهد و حتی با مصرف این اسید چرب امگا-3، می توان التهابات حاصل از بیماری های التهابی مزمن مثل آرتریت- روماتوئید، لوپوس، آرتروز و …. را کم کرده و درد حاصل از آن را نیز تخفیف داده و حتی از بین برد.
  • آزمایشات و بررسی های اعلام شده بر روی گروهی از سرطان ها نشان می دهد که مصرف اسیدچرب امگا-3 دارای اثر مثبت بر روی بهبودی بیماری و جلوگیری از روند پیشرفت آن دارد.

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,,