اگزما یا درماتیت تماسی چیست؟

این بیماری التهابی وقتی رخ می دهد که پوست در تماس با جسمی خارجی تحریک می شود و دو نوع دارد: تحریکی و حساسیتی. درماتیت تماسی تحریکی، که حدود ۸۰ درصد موارد را در بر می گیرد، زمانی رخ می دهد که عامل تحریک کننده صدمه مستقیم به پوست، معمولاً بر روی دست ها، وارد کند.

تحریک کننده رایج صابونها، شوینده ها و مواد غذایی مختلفند. گاهی اوقات محرک ها با شغل بیمار در ارتباطند؛ کسانی که در آرایشگاه، رخت شوی خانه ها، ساختمان، مهندسی فلز و باغ ها کار می کنند به دلیل استفاده از موادی که روزانه با آنها در تماسند، درماتیت تماسی تحریکی را تجربه می کنند. کسانی که پوستی خشک و یا یک بیماری آتوپیک دارند (اگزما، آسم یا تب یونجه) بیشتر در معرض ابتلا به این بیماریند. درماتیت تماسی حساسیتی در اثر عکس العملی «با حساسیت تاخیری » است که مربوط به سیستم دفاعی بدن است؛ جایی که بدن ابتدا به یک ماده حساس می شود و در مرحله بعد به تماس با ماده خاصی یا گروهی از مواد مربوط حساسیت پیدا می کند. هر قسمتی از بدن میتواند اسیب ببیند. شایع ترین داروهای پوستی (شامل کرمهای استروئیدی موضعی)، عطرها، مواد شیمیایی مربوط به مد و بعضی از گیاهانند.

درمان برای هر دو نوع شناسایی ماده مهاجم و در صورت امکان اجتناب از آن و با انجام فعالیتهای محفاظتی همچون پوشیدن دست کش های پلاستیکی (اگر به لاتکس حساسید، از این نوع استفاده نکنید) است. سپس جوش ها را به همان شیوه درمان اگزما درمان کنید به استثنای این مورد که نیازی به گیاهان دارویی مخصوص اگزما ندارید .

پسوریازیس

حدوداً از هر ۵۰ نفر، یک نفر مبتلا به این بیماری دردآور است که به صورت لکه های قرمز رنگ خارشی داری که با خال های نقرهای رنگ پوشیده شده اند بروز می کند. خاراندن لکه ها موجب ترک خوردنشان می شود و خیلی دردناک می شوند. سلول های T خیلی فعالی در سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد فرآیندی تورمی می شود که سلول های پوست را ۱۰۰۰ برابر سریع تر از معمولی تقسیم می کند.

هیچ کسی دقیقا در مورد عامل پسوریازیس مطمئن نیست، اما ارتباطات ژنتیکی وجود دارد و استرسی مریضی را بدتر می کند. بنابراین اگزما، می تواند بیانگر عملکرد ضعیف کبد و سندرم سوراخ روده (که سموم روده دیواره روده را ضعیف می کنند و به جریان خون وارد می شوند) باشد که می توانند از عوامل بوجود آمدن این بیماری باشند.

کشیدن بیش از ۱۵ نخ سیگار در روز شدیداً با پیشرفت پسوریازیس در بزرگسالان، به ویژه زنان، خوردن لبنیات زیاد، چاقی، دیابت نوع ۲ و کم کاری تیروئید هستند.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,,