ایسم و گردن رحم چیست؟

ایسم ناحیه ای نواری شکل به پهنای ۱ تا ۷ میلی متر در حد فاصل بین تنه  رحم و سرویکس بوده و تفاوت آن با تنه  رحم در عدم وجود غدد ترشح کننده موکوس است .

مرز فوقانی ایسم را دهانه  داخلی آناتومیک سرویکس و مرز تحتانی آن را دهانه  داخلی هیستولوژیک سرویکس تشکیل می دهد . در دوران حاملگی ایسم به تدریج پهن و نرمتر می شود و در حوالی هفتهٔ ۶ تا ۸ حاملگی قابلیت کشیدگی و انعطاف پذیری بالایی پیدا کرده و در معاینه  دو دستی تنه  رحم و سرویکس به ظاهر به صورت دو ساختمان مجزا از هم قابل لمس و احساس می باشند ( Hegar’s Sign ) . در ماه چهارم حاملگی با افزایش رشد جنین ، دهانه  آناتومیک سرویکس بتدریج محو شده و ایسم به تنه  رحم ملحق می شود که در این حالت به آن قطعه تحتانی برهم گفته می شود .

گردن رحم ( Cervix )

سرویکس قسمتی استوانه ای شکل از رحم به طول ۵/۲ تا  ۵/۳  سانتی متر بوده که در زیر ایسم قرار دارد . در داخل سرویکس کانالی دوکی شکل ( اندوسرویکس ) وجود دارد که سطح آن توسط لایه ای چین دار موسوم به arbor vitae  پوشانده شده است . دیواره قدامی سرویکس از طریق بافت همبند بطور مستقیم به مثانه چسبیده است و فاقد صفاق است اما دیواره  خلفی ان به وسیله صفاق پوشانده شده است . حدود نیمی از سرویکس به داخل واژن برآمده می باشد که به آن بخش واژینال سرویکس ( Vaginal cervix ) گفته می شود . سطح خارجی بخش واژینال سرویکس همانند پوشش داخلی واژن به وسیله اپی تلیوم سنگفرشی و سطح داخلی بخش فوق واژنی آن توسط اپی تلیوم استوانه ای مفروش شده است . حد مرز بین این دو اپی تلیوم ناحیه ای مشخص در نزدیکی دهانه خارجی سرویکس است . که به آن transitional Zone گفته می شود . دهانه  خارجی سرویکس در افراد زایمان نکرده به صورت یک سوراخی بیضی شکل با حاشیه ای صاف و منظم است . اما در زنانی که زایمان واژینال داشته اند به صورت شکاف عرضی با لبهای نامنظم و ستاره ای شکل می باشد  .

ساخته ان اصلی سرویکس بافت کلاژن به اضافه  بافت الاستیک و عروقی است و دارای مقدار کمی الیاف عضلانی صاف می باشد ( حدود ۱۰٪ بافت سرویکس ) ، اما در افراد با بی کفایتی سرویکس ( incompetent cervix ) مقدار بافت عضلانی سرویکس افزایش نشان میدهد . ترشحات سرویکس قلیایی بوده ( ۸/۷ ) و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن در زمان های مختلف سیکل قاعدگی و حاملگی متفاوت است .

دسته‌بندی‌ها: سلامت جنسی

برچسب‌ها: ,,,,,,