این میوه را تماشا نمایید!

فرزند کوچکی من، در کنیا با مشاهده­ی این درخت (درخت کجلیای آفریقایی به خنده افتاد. این درخت به­ خاطر میوه ­های عظیم­ الجثه و استوان ه­ای شکلش که هرکدام ۵ تا ۱۰ کیلوگرم وزن دارند به درخت سوسیس معروف است).
این میوه ­ها مانند سالامی در غذای آماده تکان می ­خورند. استعمال کیجلیا به گیاه دارویی داستانی طولانی دارد. در آفریقا میوه­ی خشک و پودر شده­ی این درخت برای روشن کردن پوست، درمان اگزما، آکنه، زخم و عفونت به دلیل جراحت، مارگزیدگی و حشره­ گزیدگی استفاده می­ شود. براساس گفته­ های پروف پیترهاگتون رئس دانشکده لندن، این میوه در آفریقای جنوبی شهرت چشمگیری دارد زیرا، در مقابل کراتوز خورشیدی که باعث سرطان پوست می­گ ردد تأثیر بسزایی دارد. زنان در آفریقا پماد ساخته شده از این میوه را به قسمتی گوشتی سینه ­شان می­ مالند تا هم پوستش محکم و سفت شود و هم بزرگ­تر شوند. به­ نظر می­رسد که عصاره­ ی میوه ­ی غیرمعمولی این درخت خواص محکم­ کنندگی پوست دارد ومسئول سفت کردن پوست می­ باشد. من ترکیبات فعال را که در کجلیا یافت می­شود را کشف کرده­ام، که یکی از آن­ها شامل کیجلینون است.

این ترکیب در گروه ناپتوکوئینون­ها قرار دارد. بعضی از این ترکیبات به ­خاطر عمل ضدالتهابی انسان روی پوست مورد تحقیق قرار گرفته­اند. نشان داده شده است که دیگر عصاره­های این میوه­ی عجیب، خاصیت ضد باکتری داشته که احتمالاً این خاصیت به عنوان ویژگی ضدآکنه (جوش) محسوب می­شود.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو,طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,,