با هپاتیت B بیشتر آشنا شوید

هپاتیت B در اثر نوعی هپاتیت ویروس (helpadnaViruS) ۴۲ نانو میکرونی از گروه DNA ویروسی ایجاد می شود که میتواند هر دو نوع هپاتیت حاد و مزمن را به وجود آورد. هپاتیت مزمن در ۱۵٪ از بیماران که بدن آنها قادر نیست پس از عفونت اولیه، ویروس را از بین ببرد ایجاد می شود. دوره کمون هپاتیت B حدود ۴۵ تا ۱۸۰ روز است.

راههای شناخته شده انتقالی هپاتیت B عبارتند از:

خون (انتقال خون، که امروزه به ندرت هپاتیت B از این راه منتقل می شود).

خالکوبی (تاتو؛ اعم از آماتور یا حرفه ای).

انتقالی از راه جنسی (از طریق تماس جنسی محافظت نشده یا تماس با خون یا مایعات بدن مانند مایع منی، ترشحات مهبلی یا بزاقی).

انتقالی از مادر به کودک از طریق شیر دادن (شواهد کمی از انتقالی ویروسی از راه جفت وجود دارد) و انتقالی از مادر به نوزاد در هنگام تولد.

استفاده از سرنگی مشترک.

آسیب های پوستی ناشی از سوزن یا اجسام برنده آلوده.

نکته:

افرادی گه در خطر عفونت با ویروس هپاتیت HBV) B) قرار دارند ممکن است در خطر آلودگی با ویروس هپاتیت HCV) C) یا ویروس ایدز (HIV) نیز باشند. افراد دارای شریک های جنسی متعدد یا افراد مبتلا به بیماری های مقاربتی و افرادی که در تماس با بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن هستند در خطر ابتلا به هپاتیت B قرار دارند. نوزادان و کودکان مهاجر از مناطقی که میزان عفونت با ویروس هپاتیت B در آنها زیاد است، مراقبان بهداشتی و پرسنل مراکز ایمنی عمومی و بیمارانی که همودیالیز می شوند نیز در معرض خطر قرار دارند.

حدود ۳۰% بیماران دچار علایم یا نشانه هایی نمی شوند و علایم در کودکان ناشایع تر از بزرگسالان است.

علایم هپاتیت B

علایم هپاتیت B عبارتند از: زردی، احساس خستگی، درد شکمی، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، درد مفصلی، خارش پوست، بیماری مزمن در ۹۰% از نوزادانی که در هنگام تولد آلوده به ویروس می شوند، ۳۰% کودکانی که در یک تا ۵ سالگی آلوده می شوند و ۶% افرادی که پس از ۵ سالگی آلوده می شوند روی می دهد. مرگ ناشی از بیماری کبدی در ۱۵ تا ۲۵ درصد افرادی که دچار عفونت مزمن شده اند دیده می شود.

کودکانی که به طور دراز مدت در مراکز مراقبت بهداشتی زندگی می کنند یا دچار معلولیت هستند و کودکان مبتلا به هموفیلی و کودکانی که به فرآوردههای خونی نیاز دارند یا به دلیل نارسایی کلیه دیالیز می شوند در خطر ابتلا به هپاتیت B قرار دارند.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,,,