بستن لوله های رحمی (توبکتومی) در زنان

بستن لوله های رحمی (توبکتومی) در زنان

اگر بخاطر داشته باشید در فصل ساختمان و عملکرد دستگاه تناسلی زنان گفتیم در در هر دو طرف رحم دو لوله قرار دارد که از یک طرف به رحم متصل است و از طرف دیگر به شکل شیپوری برروی تخمدانها قرار دارند. کار این لوله ها انتقال تخمک آزاد شده از تخمدان در هر دوره قاعدگی بسوی رحم است. بعبارتی لوله های رحمی مانند پل ارتباطی بین تخمدانها و رحم عمل می کنند و چنانچه این پل ارتباطی به هر دلیلی بسته شود و یا قطع گردد. انتقال تخمک از تخمدان به رحم صورت نمی گیرد و در نتیجه حاملگی هم رخ نخواهد داد. بنابراین می توان با بستن لوله های رحمی از طریق جراحی از بارداری جلوگیری کرد.

توبکتومی به طرق مختلف قابل انجام می باشدو روشهای مختلفی برای دسترسی به لوله ها و بستن آنها وجود دارد که اغلب آنها با بیهوشی عمومی همراه است ولی روشهائی هم ابداع شده اند که از طریق بی حسی موضعی و بدون بیهوشی می توان لوله های رحمی را بست.

بستن لوله های رحمی از جمله روشهای بسیار موثر پیشگیری از بارداری است که بلافاصله بعد از عمل موثر خواهد بود.

خانمی که توبکتومی کرده است تا چند روز بعد از عمل قادر به انجام کارهای روزمره نیوده و نیاز به استراحت دارد، اما ممکن است خیلی زودتر از این بهبودی کامل پیدا کرده و زندگی روزمره را از سر بگیرد ولی بهرحال اگر عمل او در بیمارستان و بطور غیرسرپائی انجام شود 24 تا 48 ساعت تحت مراقبت در بیمارستان خواهد بود.

همانطور که گفته شد این روش برای زوجی مناسب است که تحت هیچ شرایطی تصمیم به بچه دار شدن نداشته باشند. چرا که اگر خانمی بعد از بستن لوله ها یش به هر دلیلی پیشمان شود نمی تواند مطمئن باشد که عمل باز کردن مجدد لوله ها صددرصد موفق خواهد بود.

باز کردن لوله های بسته شده عملی است گران و دشوار و تضمینی در موفقیت آن وجود ندارد. میزان موفقیت، بسته به نوع روش و مقدار برداشته شده از لوله در زمان بستن لوله ها، فرق می کند به هیچ وجه نمی توان صرف احتمال موفقیت در عمل باز کردن لوله ها و با این خیال که در آینده می توان دوباره لوله ها را باز کرد، تصمیم به بستن آنها گرفت بلکه همیشه باید این طور فرض کرد که بعد از بستن لوله ها باز کردن مجدداً آنها امکان پذیر نخواهد بود و با این فرض اقدام به انجام عمل توبکتومی نمود.

دسته‌بندی‌ها: سلامت جنسی

برچسب‌ها: ,,,,,