بعد از بروز حساسیت پوست چکار کنیم؟

بعد از اینکه حساسیت پوست خود را نشان داد باید چه کارهای را انجام دهیم؟

  • مصرف فراورده باید قطع شود.
  • به توصیه‌های متخصص پوست عمل کرده و با وی مشورت شود تا جزء خاص فراورده که باعث تحریک و التهاب شده مشخص شود تا از این پس از مصرف هر فرآورده حاوی این جزء خاص اجتناب شود.

فرآورده‌های هیپو آلرژیک

این فراروده‌ها معمولاً فاقد اجزایی چون عطر و بعضی نگهدارنده‌های خاص هستند که احتمال ایجاد واکنش آلرژیک با آنها بالاست.

توجه: نباید فراموش شود که محصولات هیپو آلرژیک هم می‌توانند باعث حساسیت شوند.

حساسیت به یک ماده خاص بستگی به ویژگی‌های فردی دارد. در حقیقت هیچ محصول آرایشی وجود ندارد که هرگز باعث واکنش حساسیتی نشود.

عبارت «هیپو آلرژیک» ممکن است گمراه کننده باشد. بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند این محصولات فاقد هر گونه ماده‌ای حساسیت زا می‌باشند. هرچند فراورده‌های هیپو آلرژیک هم ممکن است حاوی انواعی از عطرها، مواد نگهدارنده و سایر ترکیباتی باشند که باعث ایجاد واکنش‌های حساسیتی شوند. با این وجود از نظر آماری احتمال ایجاد واکنش‌های آلرژیک در محصولات هیپو آلرژیک کمتر از فراورده‌های معمولی است.

تشخیص

معمولاً مؤثرترین راه تشخیص علت التهاب، پرسش دقیق از بیمار است. گاهی بیمار ایده خوبی در مورد علت حساسیت خواهد داد و به شما خواهد گفت بعد از مصرف چه فراورده آرایشی یا دارویی، عوارض پوستی بروز کرده‌اند. هرچند عامل حساسیت زا ممکن است در فراورده‌های مختلف حضور داشته باشد، بنابراین اجتناب از مصرف یک فراورده خاص و جایگزین کردن یک فراورده دیگر ممکن است همیشه کارساز نباشد.

برای مشخص کردن اینکه بیمار به کدام ماده حساسیت دارد از کیت مخصوصی به نام “Patch test” استفاده می‌شود. در این تست مواد آلرژیک معمول روی مناطقی از پوست که تمیز شده‌اند و دچار عوارض حساسیتی نیستند (معمولاً پوست قسمت پشت) استعمال می‌شود.

مواد مورد نظر معمولاً به شکل دیسک‌های کوچک و به کمک چسب‌های مخصوص نگهدارنده روی پوست استعمال می‌شوند. بعد از ۴۸ تا ۹۶ ساعت اگر شخص به یک یا چند ترکیب حساسیت داشته باشد، التهاب پوستی در محل تماس (زیر قسمتی که دیسک قرار داده شده) ظاهر خواهد شد. التهاب ممکن است به شکل قرمزی، خارش و گاهی تاول‌های پوستی بروز کند که بستگی به میزان حساسیت به ماده مورد نظر دارد.

آلرژی پوستی ممکن است طولانی و مزمن شود. درمان نیازمند صبر و حوصله است. تشخیص عامل حساسیت و یافتن محصولاتی آرایشی که فاقد این مواد یا مواد با ساختار شیمیایی مشابه باشند، فرایندی طولانی و خسته کننده است.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,