بهبود ظاهر پوست و زیبا کردن آن

امروزه فراورده های آرایش و زیبایی فراوانی هستند که کار زیبایی و سلامت پوست را انجام می دهند و طرفداران زیادی در دنیا دارند.

هدف این فراورده ­ها زیبا کردن و بهبود ظاهر پوست می­باشد، به­ طوری­که قسمت­ های مشخص صورت یا بدن از نگاه بیننده بهتر و زیباتر به­ نظر بیاید. در عین حال در صورت لزوم هدف این فراورده ­ها می ­تواند پوشاندن و یا تصحیح عیوب پوستی نیز باشد. این شاخه از فراورده­ های آرایشی – بهداشتی شامل انواع محصولات آرایشی، رنگ موها، لاک­های ناخن و… می­گردد.

محصولات مراقبت پوست و مو

صاحب­ن ظران آرایشی – بهداشتی سعی می ­کنند با استفاده از تکنیک ­ها و فراورده­ های مختلف به پوستی صاف و درخشان رسیده و ظاهر زیبا و سلامت پوست را همچنان حفظ کنند. فراورده­ های پاک­ کننده و مرطوب­ کننده به این دسته تعلق دارند. فراورده­ های نیز که به آنها ضر پیری گفته می­ شود تقریباً در این دسته­ بندی قرار می­گیرند.

فراورده­های محافظ پوست

هدف محصولات این دسته محافظت پوست از تأثیر عوامل خارجی مانند آفتاب، باد، هوای سرد و… می­باشد. فراورده­ های ضد آفتاب در این دسته قرار می­گیرند. مرطوب­ کننده­ ها نیز تا حدی اثر محافظتی بر روی پوست دارند. صابون­ های آنتی باکتریال نیز به این دسته­بندی تعلق دارند، زیرا تا حد مشخصی پوست را از تأثیرات مضر باکتری­ها محافظت می­کنند.

مرز خاکستری بین دارو و فراورده آرایشی – بهداشتی

در گذشته مرز بین فراورده آرایشی – بهداشتی و دارو کاملاً مشخص بود. تقریباً تمامی فراورده­های آرایشی – بهداشتی شامل مرطوب­ کننده­های ساده، پاک­ کننده­ها و فراورده­ های رنگ­ کننده می­شدند و چیزی خارج این دسته­ بندی وجود نداشت.

امروزه مرز بین دارو و محصولات مراقبت پوست و مو (دسته دوم فراورده­های آرایشی – بهداشتی) کاملاً مشخص نیست. بسیاری از فراورده­هایی که در بازار تحت عنوان فراورده­ های آرایشی – بهداشتی به فروش می­ رسند ادعا می­ شود که:

نو شدن سلول­های پوست را تسریع می­ بخشند.

بافت محافظ پوست را ترمیم می­کنند.

آسیب­های آفتاب به پوست را اصلاح می­ نمایند.

پیری پوست را به تعویق می­ اندازند.

مشخص است که تمامی ادعاهای فوق فقط توسط داروها می­ تواند حاصل شود، زیرا تنها این دسته از محصولات هستند که قادرند باعث تغییر در ساختمان و عملکرد بافت شوند. بعضی اوقات تفاوت بین یک دارو و فراورده آرایشی – بهداشتی در ماده فعال یا مؤثره موجود در فراورده است.

به عنوان مثال، آلفا هیدروکسی اسیدها در غلظت­ های کم به عنوان مرطوب­ کننده عمل می­کنند و فقط در غلظت­ های بالاست که قادر هستند تأثیرات معنی ­دار بر روی اپیدرم داشته باشند. نه تنها امروزه مرز بین فراورده­های آرایشی – بهداشتی و داروها مخدوش شده است، بلکه بین مراقبت ­های پوست و مو و درمان­ های پزشکی پوستی نیز مرز خاکستری رنگی به ­وجود آمده است، مثلاً یک مراقب پوست و مو نیز قطعاً قادر خواهد بود در معالجه آکنه و یا با کاربرد دائمی فراورده­های آرایشی بر روی ساختمان و عملکرد پوست تأثیر بگذارد.

بنابراین بعضی محصولات مدرن آرایشی – بهداشتی قطعاً در منطقه خاکستری واقع شده و تقریباً می­ تواند جزء تعریف داروها گنجانده شود. این حقیقت، مسئولیتی خطیر و جدی را متوجه کلیه مراقبین پوست و مو نموده و نیاز آنها را به افزایش دانش و اطلاعات در این زمینه و احتیاط و مراقبت هرچه بیشتر در استفاده از فراورده­های آرایشی – بهداشتی صد چندان می­ نماید.

دسته‌بندی‌ها: آرایش,پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,