بهبود یافتن اگزمای پوستی

بهبود یافتن اگزمای پوستی

پاسخ این سوال مثبت است. اگزمای در بسیاری از موارد بهبود می یابد. اگزمای حساسیتی اطفال در 60 درصد موارد تا 6 سالگی برطرف می شود ولی مطالعات نشان می دهد که این اطفال در سالهای آینده عمر خود، در 40% موارد دچار آسم می شود و در 50% موارد به حساسیت بینی مبتلا می شوند. از سوی دیگر 5% افرادی که به اگزمای حساسیتی مبتلا هستند، همزمان دچار آسم یا آلرژی بینی نیز می باشند.

هرچه شدت اگزما بیشتر باشد احتمال بهبود آن در آینده کمتر است و کسانی که دچار اگزمای حساسیتی شدید هستند احتمال بهبود آنها ظرف 20 سال آینده فقط 30% است. نکته دیگر این که درمانهای پزشکی فقط خارش و ناراحتی بیمار را برطرف می کند ولی دوره بیماری را کوتاه نمی کند.

درمان اگزمای حساسیتی

همانطور که بیشتر است گفتیم بیماری اگزما بطور کلی دو مرحله دارد : در مراحل اولیه که چند هفته طول می کشد، ضایعه ترشح دارد و مرطوب است و در مراحل بعد که ضایعه مزمن می شود، خشک و ترک خورده است و ترشح ندارد.

در مرحله ای که ضایعه ترشح دارد برای کاهش التهاب و خارش آن معمولاً از محلول بارو (BUROW) یا محلول ریوانول برای شستشو (روزی 2 بار) همراه با کرم فلوسینولول یا کرم تریامسینولون یا کرم هیدروکورتیزون (روزی 2 تا 4 بار) استفاده می شود. توصیه می شود که این بیماران برای شستشوی دست و بدن خود از صابون بچه استفاده کنند که کمتر پوست را تحریک و خشک می کند. اگر خارش زیاد باشد بهتر است شبی یک قرص هیدروکسی زین (آتاراکس) نیز مصرف شود در اطفال از شربت هیدروکسی زین یا دیفن هیدرامین استفاده می شود. در شروع درمان معمولاً یک دوره ای درمان با کپسول اریترومایسین یا سفالکسین نیز لازم است تا عفونت زمینه ای پوست برطرف شود چون ضایعات اگزمایی محیط خوبی برای رشد میکروب هستند و تا عفونت برطرف نشود داروهای دیگر اثر نمی کنند و خارش و التهاب برطرف نمی شود.

بهتر است از مصرف کرم ها و پمادهای آنتی بیوتیک مثل کرم جنتامایسین یا تریامسینولون ان-ان-جی پرهیز شود چون موجب مقاوم شدن میکروبها و تحریک بیشتر پوست می شود.

 

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,