تاثیر آرایش در تلانژ کتازی

برای افرادی که نمی‌خواهند تحت درمان‌های تلانژ کتازی قرار بگیرند، ممکن است آرایش برای پوشاندن این ضایعات کافی باشد.

شبکه عروق خونی در سطح پاها

تلانژ کتازی در پاها بیشتر به دلیل مشکلات فشار هیدروستاتیک می‌باشد که در نتیجه عملکرد ضعیف دریچه‌های وریدی به وجود می‌آید و در پزشکی به آن اصطلاحاً بی کفایتی وریدها گفته می‌شود. چون دریچه‌های عروق خوب عمل نمی‌کنند، خون در قسمت‌ها تحتانی پاها تجمع می‌یابد و رگ‌های این ناحیه متورم می‌شوند. در ابتدا این رگ‌ها به شکل خطوط قرمز نمایان می‌شوند که به تدریج رنگ آن‌ها به آبی متمایل می‌گردد.

این تلانژ کتازی در خانم‌های بالای ۳۰ سال بیشتر دیده می‌شود و در دوران بارداری هم ممکن است اتفاق بیفتد. همانطور که گفته شده تلانژ کتازی به صورت خطوط قرمز یا آبی و گاهی به صورت یک شبکه توری مانند عروقی دیده می‌شود. نوع دیگری از تلانژ کتازی وجود دارد که شبیه شاخه‌های درخت است (تلانژ کتازی درختی) که معمولاً در قسمت‌های بالایی مفاصل بروز می‌کند.

سایر اشکال شبکه‌های عروق خونی در سطح پوست

باید توجه داشت در موارد خاص ممکن است تلانژ کتازی در نتیجه یک بیماری اتفاق بیفتد که در آن اتصالات بین بافت‌ها و عروق تحت تأثیر قرار می‌گیرند، مثل بیماری لوپوس، اسکلرودرما و درماتومیتوزیس. در مجموع بیماری‌های زیادی (چه ژنتیکی و چه غیر ژنتیکی) وجود دارند که باعث تلانژ کتازی می‌شوند.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,