تدابیر درمانی پری منوپاز

همچنانکه ذکر شد اساس درمان اکثر مشکلات و اختلالات پری‌منوپاز، ERT/HRT است. اما برحسب مورد ممکن است نیازبه درمان‌های مستقل و اختصاصی‌تر پیدا شود.

درمان گرگرفتگی

الف) ملاحظات کلی

  • کاهش مصرف ترکیبات کافئین‌دار (شکلات، قهوه، چای، کاکائو و …) و ادویه‌جات غذایی و ترک الکل.
  • فعالیت فیزیکی و ورزش منظم حداقل هفته‌ای ۳تا۴ روز هربار به مدت ۲۰ تا ۳۰دقیقه.
  • معتدل نگه‌داشتن درجه حرارت محیط زندگی و پوشیدن لباس‌های نسبتاً نازک، خشک و راحت و دوری جستن از استرس‌های روحی

ب) ملاحظات دارویی

درمان اصلی گرگرفتگی، استروژن است، اما برحسب مورد ممکن است از پروژستین یا آگونیست‌های آلفا-آدرنرژیک نیز استفاده نمود.

  • استروژن‌ها: تقریباً تمامی اشکال استروژن در رفع گرگرفتگی مؤثر هستند (۸۰ تا۹۵%) اما استروژن خوراکی نسبت به بقیه ارجحیت دارد. شروع اثر درمانی ۲هفته و حداکثر اثرات آن ۱۴ هفته بعد بوده و بایستی با دوز کم شروع (معادل ۶۲۵/۰میلی‌گرم در روز پره‌مارین خوراکی) و در صورت نیاز پس از ۴ هفته دوز دارو را افزایش داد (معادل ۲۵/۱میلی‌گرم در روز پره‌مارین). برای مطالعات جزئیات به مبحث ERT/HRT مراجعه کنید.
  • پروژستین‌ها: در بیمارانیکه مصرف استروژن ممنوع است، ترکیبات پروژستینی مناسب بوده و در ۷۰ تا۸۰% موارد ظرف ۲تا۴هفته مؤثر خواهند بود. در این رابطه MPA 10میلی‌گرم در روز خوراکی یا ۱۰۰تا۱۵۰ میلی‌گرم هر ۱تا۳ماه عضلانی رژیم‌های خوبی هستند.
  • آگونیست‌های آلفا-آدرنرژیک: در آن دسته از بیمارانی که مصرف استروژن و یا پروژسترون مناسب نیست، خصوصاً در افراد هیپرتانسیو، آگونیست‌های آلفا-آدرنرژیک داروهای مناسبی برای گرگرفتگی هستند که معمولاً از کلونیدین یا متیل‌دوپا (وگاهی پروپرانولول یا لوفِکسیدین) استفاده می‌شود:

سرگیجه وخشکی دهان از عوارض جانبی اصلی این دارواست. در صورت در دسترس بودن چسب جلدی کلونیدین نیز مؤثر است.

رفتاردرمانی (به‌صورت paced respiration training) در کاهش و رفع گرگرفتگی تا حدود زیادی مؤثر است.

Bellergal (ترکیبی از بلادونا، ارگوتامین و فنوباربیتال) تاحدودی در تخفیف گرگرفتگی مؤثر است اما بدلیل عوارض جانبی‌اش (خصوصاً اعتیاد و خواب‌آوری) چندان توصیه نمی‌شود.

باکنترل خوب گرگرفتگی، بسیاری از عوارض ناشی از اختلال خواب (ازجمله اضطراب، نگرانی، خستگی، تحریک‌پذیری و کاهش قدرت حافظه) تخفیف و بهبود می‌یابند.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,,,