تشخیص بیماری های چشمی بر اساس رنگ و بافت عنبیه

دستگاه سنجش عنبیه (ایریدوسکوپی)

در مقابل نظریات قاطع طرفداران این دستگاه باید بسیار محتاطانه عمل کرد، زیرا برخلاف گفته آنها، «همه چیز» را نمی توان در عنبیه دید. به هرحال آزمایش عنبیه نیز مانند آزمایشهای پوست، دست و زبان می تواند اطلاعات با ارزشی در رابطه با وضعیت سلامتی شخص به ما بدهد و نشانه های عنبیه بسیار قابل اعتماد است. البته همیشه نمی توان آنها را با چشم غیرمسلح دید و در بعضی مواقع ذره بین نیز مورد نیاز است. ضمناً علاوه بر وجود نور کافی، شخص شاهد نیز باید اطلاعات و تمریناتی در این باره داشته باشد.

در اینجا چند نمونه از آثار و علائم رایجی که به سادگی نیز قابل تشخیص است را برایتان توضیح می دهیم. البته این مشاهدات را همیشه باید با نتایجی که از راههای دیگر به دست آمده اند، کنترل کرد.

رنگ و بافت عنبیه: بدون اینکه بخواهیم برای عمومیت دادن به این مسئله، آن را بسیار ساده کنیم، می توان گفت که برای سفید پوستها، ظاهراً اگر عنبیه به رنگ آبی باشد، نشانه سلامتی کامل است و اگر اطراف این قسمت آبی، خط قهوه ای رنگی کشیده شده باشد، علامت انباشته شدن مواد سمی به مقدار زیاد در بدن شخص است.

تراکم عنبیه در افراد سرزنده و شاداب بیشتر و بافت ان فشرده تر است. همچنین شیارهای آن فاصله دار و سخت می باشد. در افراد دلمرده و کسل شیارها نامنظمتر و نازک است. در این حالت اگر عنبیه آبی باشد، رنگ کلی آن سبز متمایل به آبی به نظر می رسد. البته همین بی نظمی در گسترش شیارهای عنبیه است که بیشتر موجود در چشم این افراد را تشکیل می دهد.

در مورد چشمان آبی، وجود نقاط زردی که کمابیش درخشان است (مانند ذرات طلا) و در اطراف مردمک قرار دارند، خبر از قدرت مقاومت بیولوژیکی بدن و شادابی شخص می دهد.

در صورت وجود یک روزنه سیاه که به آن «زخم باز» می گویند، احتمال ابتلای قسمتی از بدن به یک ناراحتی حاد وجود دارد.

افرادی که دارای عنبیه ای به رنگ آبی روشن و متراکم هستند، کمتر به پزشکان مراجعه می نمایند. این اشخاص بسیار قوی بوده و به نظر نمی رسد که نیازی به توصیه های متخصصان بهداشتی داشته باشند و برعکس در بسیاری موارد، افرادی را می بینیم که هاله قهوه ای رنگ دور عنبیه آبی آنها پیچیده شده است. اگر رنگ قهوه ای این هاله کمرنگ و تقریباً یکنواخت باشد، در این صورت عنبیه به رنگ فندقی دیده می شود و اگر به شکل لکه های منفرق قرار گرفته باشد، تغییر آن می تواند معانی خاصی داشته باشد.

در اکثر موارد، این رنگ قهوه ای نزدیک مردمک است و به آن «حلقه شکم» می گویند. این حالت بیشتر در اشخاصی مشاهده می شود که توجهی به طرز تغذیه خود ندارند.

لکه های قهوه ای موجود در عنبیه در صورتی که کوچک و منفرق باشند، به اندازه ته سوزن بوده و روی شیارهای فیبری قرار دارند و به نظر می رسد که در صورت وجود بیماریهای مزمن پوستی ظاهر می گردند. این لکه ها در میان افرادی که به خون مردگی زیر پوست یا گال مبتلا شده اند و با استفاده از روشهای معمول در علم پزشکی درمان یافته اند، بیشتر دیده می شود.

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,