تغذیه برای کاهش خشکی چشم

هیچ چیز مثل خشکی چشم نمیتواند جذابیت یک نگاه زیبا را از بین ببرد، این شرایطی است که میلیونها نفر به خصوص زنان درگیر آن هستند. علائم خشکی چشم شامل درد، خارش، تیرگی دید و احساسی جسمی خارجی داخل چشم است.

به گزارش مجله زنان، یکی دیگر از عوامل خشکی چشم می تواند عدم تولید اشک کافی توسط غدد چشمی باشد. عواملی که سبب خشکی چشم می شوند شامل شرایط آب و هوایی، هوای بسیار گرم، کشیدن سیگار، ارتفاع زیاد، استفاده طولانی مدت از کامپیوتر، رانندگی طولانی، استفاده از لنزهای چشمی، بودن در معرضی باد شدید، گرد و خاک و همچنین عوامل حساسیتزا هستند. استفاده از داروهایی چون آنتی هیستامین، قرص های ادرارآور، قرصهای ضد بارداری، داروهای ضدافسردگی، سبب تغییرات هورمونی شده و در نتیجه یکی از عوامل خشکی چشم می باشند.

اگر متوجه خشکی چشمانتان شده اید، بهتر است هرچه زودتر قبل از اینکه تبدیل به مشکلی حاد شود به چشم پزشک مراجعه کنید. خشکی چشم در شرایط حاد باعث متوقف شدن بسیاری از فعالیت های چشم از جمله مطالعه و رانندگی می شود.

افسانه زیبایی

خوردن هویج باعث افزایش دید چشم می شود

آیا از عینک زدن خسته شده اید؟ آیا از دردسرهای لنز کلافه شده اید؟ خوب هویج بخورید، اما عینک یا لنز تان را دور نیندازید. اضافه کردن هویج به رژیم غذایی باعث برطرف شدن مشکلی دوربینی یا نزدیک بینی شما نمی شود. به طور خلاصه هویج وضعیت بینایی شما را بهبود میبخشد. با این وجود بتاکاروتن موجود در هویج در حفظ سلامت چشم کمک میکند، چرا که بتاکاروتن در بدن تبدیل به ویتامین A می شود و این ویتامین در اسلامت چشم بسیار مؤثر است. در شبکیه وجود ویتامین A از ابتلا به شب کوری جلوگیری می کند (نابینایی در تاریکی). ما تا به حالی فکر میکردیم که بتاکاروتن در کبد تبدیل به ویتامین A می شود، اما باید بدانید که بتاکاروتن در سلولهای مخاطی شبکیه هم به ویتامین A تبدیل می شود. وجود چنین ویتامین حیاتی در حفظ و حفاظت از سلامت چشم بسیار
ضروری است.

مواد غذایی زیبایی مرتبط با خشکی چشم

کمبود ویتامین A می تواند سبب خشکی چشم شود. شاید شما در جذب این نوع ماده غذایی و یا خوردن غذاهایی که حاوی بتاکاروتن یا رتینول است مشکلی داشته باشید. افزایشی مصرف غذاهای دارای بتاکاروتن بدن را اماده میسازد تا آن را تبدیل به ویتامین A کند. بسیاری از افراد مکمل های ویتامین A را مصرف می کنند، اما در صورت استفاده زیاد از این مکمل ها ویتامین A در بدن تبدیل به سموم و ضایعات می شود.

اگر خشکی چشم شما همراه با خشکی پوست و ناخنهای شکننده است، احتمالاً اسیدهای چرب امگا- ۳ را به میزان کافی مصرف نمی کنید. تحقیقاتی که در مرکز تغذیه امریکا انجام شده، نشانگر این است که مصرف امگا- ۳ از خشکی چشم جلوگیری میکند. در این آزمایش زنانی که در رژیم غذایی خود اسیدهای چرب امگا- ۳ را گنجانده بودند ۲۰ درصد کمتر از زنان دیگر در معرض خطر خشکی چشم قرار داشتند. به علاوه بر طبق گزارشات زنانی که در هفته، پنج وعده ماهی مصرف میکردند، ۶۸ درصد کمتر از زنانی که در هفته تنها یک وعده مصرف ماهی داشتند مبتلا به خشکی چشم شدند. البته توجه داشته باشید که از طرف دیگر مصرف بیش از اندازه مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب هم مضر بوده و باعث فعال شدن سندروم خشکی چشم می شود.

افسانه زیبایی

اگر زیر چشمتان هاله سیاه است، تکه ای گوشت خام روی آن بگذارید.

درگذشته افراد بر این باور بودند که آنزیمهای موجود در گوشت برای درمان هاله سیاه زیر چشم مؤثر است. آیا حقیقت دارد؟

هیچ ادعای علمی در این زمینه وجود ندارد بلکه استفاده از گوشت خام می تواند به جای درمان چشم شرایط آن را بدتر هم بکند، چرا که گوشت خام دارای باکتریهای خطرناکی است که آسیبهای جبران ناپذیری را به چشم وارد می کند.

پس چراگذشتگان چنین باوری داشتند؟ من به شما میگویم. تنها به خاطر دمای گوشت. بله، گوشت خام سرد است و باعث برطرف شدن تورم چشم می شود اما هیچ آنزیمی ندارد که در درمان سیاهی دور چشم کمک کند. بهتر است به جای استفاده از گوشت از کیسه یخ، کمپرسی یخ و یا سبزیجات یخزده (پیچیده شده در یک دستمال تمیز) برای کاهش تورم یا کبودی چشم استفاده کنید.

تغذیه برای کاهش خشکی چشم

دسته‌بندی‌ها: تغذیه و سلامتی

برچسب‌ها: ,,,,,