تمهدات کلی در خصوص حاملگی

تمهداتی در خصوص حاملگی و پیشگیری از آن را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

۱ – سقط تا هفته ۱۲ حاملگی را ( چه به طریق طبی و چه به طریق جراحی ) می توان به طور سرپایی در مطب انجام داد ( به شرط این که امکان دست رسی سریع به بیمارستان وجود داشته باشد ) اما بعد از آن و یا در بیماران high risk بایستی در بیمارستان انجام شود .

۲ – معاینه کامل خصوصاً لگن و ژنیتا به عمل آید .

۳ – آزمایشات CBC ، گروه خونی ، Rh و ترجیحاً اسمیر ترشحات واژینال و کشت از نظر گونوکوک و کلامیدیا به عمل آمده باشد .

۴ – تست های تشخیص حاملگی دقیق ( β – hcG سرم یا ادار با حساسیت اندازه گیری برش از  ۲۰IU/lit ) و سونوگزافی ( در سنین پایین حاملگی ترجیحاً به صورت ترانس واژینال ) به منظور تایید حاملگی ، تعداد قل ها ، موقعیت جفت و رد حاملگی خارج رحمی به عمل آید ( در سونوکرافی ترانس واژینال عدم مشاهده ساک حاملگی در سطح β – hcG بیش از ۱۰۰۰ – ۲۰۰۰ IU/ lit یا بیش از ۶۵۰۰ IU / lit در سونوگرافی ترانس ابدومینال دال بر حاملگی خارج رحمی است تا این که خلافش ثابت شود ) .

۵ – در موارد سقط به طریق جراحی بهتر است IV line و سرم قندی نمکی بر قرار شود .

۶ – بایستی درد و اضطراب بیمار تا حد امکان کنترل شود . برای این منظور مجموعه پتیدین ( ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم عضلانی ) و پرومتازین ( ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم عضلانی ) روش مناسبی است اما بر حسب مورد و تجربه می تواند از میدازو لام و کنامین با سایر ضد درد ها  و آرام بخش های سریع الاثر نیز استفاده نمود ( به کتاب اصول بارداری و زایمان از همین مجموعه مراجعه کنید ) .

۷ – بهتر است ۲ تا ۳ ساعت قبل و تا ۵ الی ۷ روز بعد از سقط به طریق جراحی آنتی بیوتیک پروفیلاکتیک تجویز شود . برای این منظور تتراسیکلین یا اریترمایسین داروهای مناسبی هستند .

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,,