جوش صورت (آکنه) چیست و چگونه بوجود می آید ؟

آکنه یکی از شایع ترین ضایعات پوستی می باشد که بیشتر در پوست افراد جوان و بخصوص در نواحی صورت، پشت و سینه به وجود می آید و در صورت عدم معالجه منجر به ایجاد جوشگاه در پوست می گردد. ترشح هورمون مردانه (تستوسترون) در زمان بلوغ در هر دو جنس باعث ازدیاد ترشحات غدد چربی شده و در نتیجه دهانه غدد چربی مسدود می شود و باعث ایجاد جوشهای سرسفید (کومدون بسته) و یا جوشهای سرسیاه (کومدون باز) می گردد. در برخی موارد با هجوم باکتریها به این غدد، کورک و یا ضایعات بزرگتری به نام ندول و کیست ایجاد شده و با انتشار عفونت به لایه داخلی پوست،جوشگاه دائمی در پوست ایجاد می گردد.

بنابراین هیچگاه نباید یک کورک را خودتان دستگاری کنید یا فشار دهید زیرا باعث انتشار عفونت می شود.رژیم غذایی هیچ اثر مهمی روی آکنه ندارد و رعایت دقیق ترین رژیم، باعث پیشگیری یا بهبود آکنه نمی شود. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد غذاهایی از قبیل شکلات، چیپس، سیب زمینی و سایر غذاهای چرب و لبنیات باعث ایجاد یا و خامت آکنه گردند. تنها غذاهایی که در ماتولژیست ها در مبتلایان به آکنه توصیه به پرهیز آن می نمایند غذاهای حاوی مقادیر بالای یُد مثل صدف ماهی است، زیرا میزان بالای یُد ممکن است باعث اشتعال آکنه ی موجود گردد. با تمام این تفاسیر اگر آکنه ی شما با خوردن غذای بخصوصی بدتر می شود، از خوردن آن بپرهیزید.

نشستن و تکیه دادن چانه به دست ممکن است منجر به تحریک مکانیکی پوست شده و آکنه را تشدید نماید. که این نوع آکنه به نام آکنه ی مکانیکی نامیده می شود. تحریک مکانیکی ممکن است بر اثر لباس هدبند، بالشتکهای فوتبال و سایر البسه ی تنگ و ناصاف ایجاد گردد که این تحریک معمولاً در شرایط گرم و مرطوب شدیدتر است. فرآورده های آرایشی نیز ممکن است باعث ایجاد آکنه شوند که اکنه ناشی از آنها دو نوع است : یک نوع عبارت است از کومدون که معمولاً ماهها پس از مصرف فرآورده ها ایجاد می شود و نوع دیگر ضایعات التهابی است که سریع تر و بین یک تا دو هفته پس از مصرف تولیدات آرایشی جدید ایجاد می گردند.

در هر دو مورد قطع مصرف فرآورده و استفاده از فرآورده های فاقد اثر ایجادکننده آکنه مفید است. تحریک و زخم پوست ناشی از آکنه ممکن است منجر به افزایش تولید رنگدانه شود که در افراد با پوست تیره و افرادی که جوشهای صورت خود را دستکاری می کنند این مشکلات بیشتر است. این افزایش رنگدانه طی چند ماه به تدریج از بین می رود این لکه ها را می توان با مواد آرایشی استتاری نیز محو نمود.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,