حساسیت به داروها

حساسیت به داروها

بسیاری از آنتی بیوتیکها بویژه نئومایسین و جنتامایسین و برخی مواد دیگر از جمله مرکورکروم و داروهای ضد عفونی کننده موضعی می تواند موجب حساسیت شود. بسیاری از پمادها و کرمهای پوستی دارای نئومایسین هستند، بعنوان مثال می توان از کرم تریامسینولون- ان- جی و کرم و قطره بتامتازون- ان نام برد. پزشکان آگاه امروز حتی المقدور از مصرف پمادهای آنتی بیوتیک بویژه نئومایسین خودداری می کنند چون معلوم شده است مصرف موضعی آنتی بیوتیک نه تنها تأثیر چندانی در درمان عفونت ندارد. بلکه می تواند موجب مقاوم شدن عفونت گردد و از سوی دیگر مصرف موضعی نئومایسین در بسیاری از افراد موجب حساسیت پوستی و تشدید علائم موضعی پوست می شود.

قطره جنتامایسین نیز می تواند موجب حساسیت و قرمزی چشم شود، بنابراین مصرف آن باید فقط با تجویز پزشک و حتی المقدور کوتاه باشد.

بسیاری از پمادها، محلول های شستشو و کرمها نیز می تواند موجب حساسیت شود که در این صورت باید به پزشک اطلاع داده شود تا نوع دارو را به صلاحدید خود تغییر دهد.

مثال دیگر حساسیت دارویی، کرم نونوکسینول است که برای جلوگیری از حاملگی استفاده می شود و می تواند موجب حساسیت ناحیه تناسلی و خارش و سوزش شود. مواد دیگر عبارتند از اتیلن دی آمید، مرتیولات، لانولین، کلرپرومازین و استرپتومایسین. مواد داروئی به اسامی هگزاکلروفن، فرمالین و تری کلروکربانیلید، در برخی صابونها، شامپوها و مواد آرایشی وجود دارد که می تواند موجب حساسیت تماسی شود.

 

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,