حساسیت به لوازم آرایشی

حساسیت به لوازم آرایشی

حساسیت به لوازم آرایش و عطرها نسبتاً شایع است و اگر این مواد از نوع غیر استاندارد باشند احتمال بروز حساسیت بیشتر است. این حساسیت، مخصوص زنان نیست و در مردان نیز ممکن است بدنبال مصرف مواد خوشبو کننده، مواد افزودنی به مو، رنگ مو، محلولهای پس از تراشیدن صورت (after-shave) و عطرها بروز نماید. کرم و محلولهای نرم کننده و مرطوب کننده نیز می تواند موجب حساسیت شود.

برخی زنان ناگهان یک روز متوجه قرمزی و تورم پلک و قرمزی چشم خود می شوند که ممکن است با خارش و اشکریزش نیز همراه باشد و پزشک پس از بررسی کافی متوجه می شود که علت این ضایعه حساسیت به یک ماده آرایش مثل ریمل است که در اطراف چشم بکار رفتهاست. کارخانه های مختلف سازنده مواد آرایشی ترکیبات مختلفی را در ساخت این مواد بکار می برند، بنابراین ممکن است شما تابحال مثلاً به ریمل حساسیت نداشته باشید ولی اکنون پس از مصرف یک ریمل دچار علائم حساسیتی شوید که بعلت تفاوت در ترکیب آن است. از سوی دیگر حساسیت ممکن است بطور ناگهانی در یک سن خاص پدیدار شود. بنابراین در صورت بروز حساسیت به یک ماده از مصرف آن خودداری کرد.

حساسیت به عطرها می تواند موجب بروز سرخی و جوش های ریزی در مسیر پاشیدن عطر به پوست شود و حتی با سوزش، خارش و پوسته ریزی و زخم همراه باشد. مصرف برخی پودرها موجب قرمزی و خارش می شود که بعلت حساسیت است و باید مصرف پودر را قطع نموده و بجای آن از پودری که بدون عطر باشد و رنگهای آن حساسیت زا نباشد استفاده کرد.

روژها بر دو نوعند : چرب و نیمه چرب. نوع نیمه چرب راحت تر پخش می شود، دیرتر خشک می شود، دیرتر پاک می شود ولی حساسیت به آن شایعتر از نوع چرب است و در صورت حساسیت موجب تورم لب می شود که در این صورت باید مصرف آن قطع گردد.

 

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,