حساسیت تماسی پوست

حساسیت تماسی پوست(درماتیت تماسی)

این بیماری را در پزشکی بنام اگزمای تماسی یا درماتیت تماسی یا اگزمای کنتاکت نیز می نامند. حساسیت تماسی عبارت است از هر گونه ضایعه پوستی که در اثر تماس یک ماده با پوست بدن ایجاد شود. البته در اینجا، باید از سوختگی های پوستی ناشی از تماس اجسام داغ با پوست صرفنظر کرد.

بروز ضایعه پوستی در اثر تماس با برخی مواد می تواند بعلت حساسیت به آن ماده و یا تحریک مستقیم و آزار پوست در اثر آن ماده باشد. بنابراین برخی مواد نه بعلت آلرژی بلکه بعلت تحریک مستقیم پوست موجب ضایعه می شوند مثلاً تماس با مواد شیمیایی از قبیل پودر لباسشویی، مایع ظرفشویی، سیمان، آهک، بنزین، نفت، رنگ، اسید باطری، موجب ضایعه مستقیم پوستی می شود که بعلت حساسیت نیست و خارج از بحث است. برای جلوگیری از این ضایعات، بهترین کار، پرهیز ار تماس با آنها است بنابراین باید در صورت کار، با این مواد دستکش بدست داشت.

هدف ما بحث در مورد حساسیت تماسی است یعنی ضایعات پوستی که در اثر تماس با مواد حساسیت زا ایجاد می شود. این ماده حساسیت زا می تواند هر ماده ای باشد. در حقیقت این برخی از افراد هستند که بطور سرشتی به ماده خاصی حساسیت دارند. شایعترین مواد حساسیت زا عبارتند از نیکل، داروی نئومایسین، بدلی جات، گیاهانی مثل پیچک و بلوط، کبالت، دی کرومات پتاسیم، قطران چوب، فرمالدئید، حساسیت تماسی بیشتر در زنان خانه دار دیده می شود. حساسیت به نیکل بسیار شایع است و در حدود 6 درصد افراد به نیکل حساسیت دارند. حساسیت به داروی نئومایسین نیز نسبتاً قابل توجه است و 1% افراد جامعه به این دارو حساسیت دارند.

برای آنکه یک نفر به یک ماده حساسیت داشته باشد باید یک زمینه در وی وجود داشته باشد. این زمینه حساسیتی سرشتی وارثی است و در این افراد معمولا سابقه فامیلی حساسیت دیده می شود . والدینی که به برخی مواد حساسیت دارند ،ممکن است دارای فرزندانی شوند که آنها نیز به آن مواد یا مواد دیگر حساسیت نشان میدهند.

علائم حساسیت تماسی معمولا بصورت سرخی، تورم و جوشهای ریز پوستی است. بتدریج ممکن است سطح ضایعه، ترشح پیدا کند و مرطوب شود. اگر حساسیت شدید باشد سطح پوست پوسته پوسته و زخمی می شود. خارش نیز بسیار شایع است. در اولین باری که فرد نسبت هب ماده حساسیت پیدا می کند معمولاً 7 تا 10روز پس از تماس با آن علائم ظاهر می شود ولی در دفعات بعد ظرف چند ساعت تا 20 روز علائم پدیدار می گردد. شایعترین محلهای بروز حساسیت تماسی عبارتند از پشت دست، لاله گوش، شکم، ناحیه آرنج و صورت ولی کف دست و پا و پشت گردن معمولاً حساسیت ندارند

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,