حساسیت مزمن پلک ها

حساسیت مزمن پلک ها

اگر صبحها که از خواب بیدار می شوید پلکهای شما در اثر ترشحات لبه پلکها بهم چسبیده و به سختی باز می شود و پلکهایتان خارش و سوزش دارد و مختصری اشکریزش و قرمزی چشم هم در طول روز شما را آزار می دهد به احتمال زیاد دچار حساسیت مزمن لبه پلکها هستید.

در لبه پلک های این افراد پوسته های بسیار ریز مثل شوره در پای مژه ها وجود دارد. اکثر این بیماران بمدت طولانی قطره فنیل آفرین یا نفازولین یا بتامتازون استفاده می کنند تا قرمزی چشمهایشان برطرف شود. توجه داشته باشید که تشخیص و درمان این عارضه فقط در صلاحدید پزشک است چون ممکن است شما به اشتباه تصور کنید که دچار حساسیت هستید حال آنکه یک عفونت یا خشکی چشم در کار باشد.

نکته مهم در این است کسانی که دچار کاهش اشک و خشکی چشم هستند از عصر به بعد دچار قرمزی چشم هستند از عصر به بعد دچار قرمزی چشم می شوند در حالی که در حساسیت ها، حداکثر ناراحتی چشم در صبح و در طی روز است و اکثر این افراد سابقه شوره سر دارند. حساسیت مزمن لبه پلکها بیماری بی خطری است ولی در صورتی که شدید و طولانی باشد ممکن است به قرنیه آسیب بزند و موجب تاری دید یا افت قدرت بینایی شود که جبران ناپذیر است.

درمان این حساسیت، مستلزم همکاری مستمر پزشک و بیمار است. بیمار باید بداند که می تواند با اقدامات صحیح، بیماری را کاملاً متوقف کند. روزی 1 تا 3 بار باید پلکها با شامپوی بچه شستشو داده شود. برای این منظور باید کمی از شامپوی بچه را روی پنبه تمیزی ریخت و به لبه پلکها مالید تا پوسته ها و ترشحات از بین برود. در چند روز اول شستشو، ممکن است علائم بیمار بویژه قرمزی چشم بیشتر شود ولی نباید شستشو را متوقف کرد چون چند روز بعد علائم کاملاً فروکش می کند و معمولاً پس از چند هفته بهبودی کامل ایجاد می شود.

قطره بتامتازون یا پماد هیدروکورتیزون نیز در شروع درمان ممکن است توسط پزشک تجویز شود که اثر چشمگیری دارند ولی مصرف مداوم و طولانی مدت آنها به هیچ وجه توصیه نمی شود چون می تواند موجب آب مروارید ، افزایش فشار چشم(آب سیاه) و عفونت چشم شود. بنابراین چشم خود را اصلاً به این دارو عادت ندهید. نکته مهم این که پس از برطرف شدن بیماری باید بهداشت پلکها را هیجام ادامه

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,,,