حساسیت های پوستی به مواد مختلف

حساسیت های پوستی به مواد مختلف

حساسیت به گیاهان

این مورد نیز، بسیار شایع است. در آمریکا شایعترین حساسیت پوستی، حساسیت به پیچک و بلوط است افرادی که به این گیاهان دست زده اند دچار ضایعات قرمز و برجسته خارش دار یا سوزشدار بر روی قسمتی از بدن خود (معمولاً پشت دست یا ساعد) می شوند.

از جمله حساسیتهای گیاهی دیگر می توان به حساسیت به علف پرزداز، بابونه و گل ختمی اشاره کرد. حساسیت به علف پرزدار و بابونه می تواند بدون تماس هم ایجاد شود چون گرده گیاهان از راه هوا منتقل می شود و با پوست بدن فرد حساس تماس می یابد و موجب حساسیت پوستی می شود.

حساسیت به رنگها

رنگ مو و رنگ های مصنوعی لباسها از عوامل حساسیت زا به حساب می آیند. رنگ مو در صورتی که فرد به آن حساس باشد موجب ضایعات منتشر در پوست سر و صورت می شود. رنگ لباس نیز در صورت حساسیت موجب سرخی، خارش ، جوش و ضایعات دیگر پوست بدن می شود.

حساسیت به فرمالدئید

این ماده بطور شایع در آزمایشگاه ها و توسط پرسنل و زیست شناسها مورد استفاده قرار می گیرد که اگر فرد به آن حساس باشد. دچار ضایعه پوستی خواهد شد.

حساسیت به پودر دستکش

دستکش های استریک که در پزشکی برای پانسمان، جراحی های سرپائی یا اعمال جراحی دیگر و سایر اقدامات از آنها استفاده می شود دارای پودری هستند که مانع از چسبیدن دستکش به انگشتان می شود. بندرت ممکن است پزشک به این پودر حساس باشد که در این صورت دچار ضایعات پوستی در دستان خود می شود و نباید از دستکش پودردار استفاده کند. برای جلوگیری از ضایعه می توان پودر را پوشید.

حساسیت به چسبها

برخی از چسبهای مصنوعی نیز در که در مشاغل و منازل بطور متداول مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است حساسیت زا باشند. در این صورت فردی که با چسب کار می کند چند ساعت بعد دچار ضایعاتی در پوست انگشتان دست خود می شود.

حساسیت به کفش

اگر انگشتان پا دچار ضایعه پوستی شود باید به حساسیت فکر کرد. گاهی اوقات مواد شیمیایی ساختمان کفش موجب حساسیت پوست می شود که در این صورت باید از کفش دیگری استفاده کرد.

 

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,