خاصیت فیزیولوژیکی تیرویید

خاصیت فیزیولوژیکی تیرویید

اگر غده تیروئید حیوانی را بوسیله عمل جراحی بردارند حیوان می میرد، ولی اگر از انسان بردارند، نمی میرد، اما عوارضی در او ظاهر می شود که تعادل زندگی را برهم می زند. این عوارض بر دو نوعند، یک غده عوارض زود رس یا سریع که بلافاصله بعد از عمل جراحی ظاهر می شود، و دیگر عوارض دیررس که بعداً ایجاد می شود. عوارض زودرس عبارتند از :

هذیان، خواب آشفته، حرکات غیرطبیعی، ترس، انزوا و غمگینی، حس سرما، تشنج در عضلات، و عوارض دیررس آن است که صورت ئرم می کند، نمو استخوانها متوقف می شود، بلاهت و خرفتی روی می دهد، جهاز تناسلی به حال وقفه مانده، درجه حرارت کم شده، مقاومت در برابر سرما کاهش می یابد.

بالعکس ازدیاد ترشح غده تیروئید مصرف غذایی بدن را زیاد کرده و حرارت آن را بالا می برد. باید دانست که در اثر فقدان ترشح تیروئید اسکلت انسان به حالت غصروفی باقی می ماند، استخوانها نازک و شکننده می شود و باید متوجه بود، که اعصاب این ناحیه دخالتی در بروز عوارض یاد شده ندارند، بلکه ناخوشی منحصراً مربوط به عمل غده تیروئید است.

اگر در انسان به عللی مجبور به عمل جراحی و برداشتن تیروئید شوند، سعی می کنند که تکه کوچکی از آن باقی بماند، بدین ترتیب ملاحظه می شود، که اهمیت و تأثیر این غده در تعادل زندگی، مربوط به خود غده است.

ترکیب مترشحه غده تیروئی- در اواخر قرن گذشته شیمی دانان متوجه شدند، که در این غده ید وجود دارد، اگر این ید ماده اصلی مترشحه ی غده نباشد، اهمیت زیادی در عمل فیزیولوژی غده خواهد داشت.

غده تیروئید اشخاص مبتلا به گواتر را بعد از مرگ تجزیه کرده اند و مشاهده شده است که فاقدید می باشد، و اگر هم ید داشته، به مقدار خیلی کم بوده است.

در اشخاص خرفت که مختل است، اختلالات روحی دیده می شود، و تغییرات ترشح در اخلاق و حالات روزانه اشخاص هم معلوم می گردد، بطور خلاصه غده تیروئید در روی نمو (استخوانی شدن) و تبادلات تنفسی و متابولیسم بازال و تنظیم حرارت و حالات روانی و نمو دستگاه تناسلی و سرانجام حفظ موهای سر تأثیر دارد

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,