خطرات و فواید درمان جایگزینی با هورمون

اگر شما قصد دارید از درمان HRT استفاده کنید، لازم است از خطرات و فواید این درمان آگاهی داشته باشید. به علاوه هر نوعی از درمان HRT نیز ویژگی های خاص خود را دارا است. در این جدول برخی از عوارض و فواید شناخته شده و احتمالی این درمان لیست شده است.

قرص

از راه دهانی تجویز می شود و استروژن از مسیر روده ای وارد بدن می گردد، از روده جذب می شود و قبل از آنکه به گردش خون راه یابد از کبد عبور می کند. اگر دچار مشکلات کبد و کیسه صفرا هستید و یا اگر کیسه صفرای شما قبلا برداشته شده است لازم است از شکل قرص استروژن دوری کنید. زیرا در این صورت استروژن می تواند علایم شما را بدتر کند و یا سبب ایجاد سنگ صفراوی شود.

استروژن های خوراکی همچنین می توانند خطر ایجاد لخته خونی را افزایش دهند. به علاوه ممکن است سطح تری گلیسیرید خون را افزایش دهند. سطوح بالای تری گلیسیرید فرد را مستعد بیماری های قلبی عروقی می کند. از سوی دیگر استروژن های خوراکی می تواند HDL و یا چربی خوب را افزایش دهند و LDL یا چربی بد خون را کاهش دهند.

نشان داده شده یک نوع ترکیب خاص دارویی که به صورت قرص منفرد تجویز می گردد. (به ناک پرمیرو)، به طور جزئی می تواند خطر مشکلات قلبی، سکته های مغزی و سرطان سینه را افزایش دهد. همچنین این ریسک می تواند در درمان های ترکیبی (MRT) که شامل استروژن و مدروکسی پروژسترون استات (پروورا، سایکرین هستند نیز ایجاد گردد.

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,