داروهایی در درمان حساسیت های پوستی استفاده می شوند؟

چه داروهایی در درمان حساسیت های پوستی استفاده می شوند؟

در مورد هیدروکسی زین در مبحث درمان حساسیت اگزما صحبت کردیم و اثرات و عوارض هیدروکورتیزون، تریامسینولون و فلوسینولون را نیز در مبحث درمان اگزما ی حساسیتی شرح دادیم. اکنون بهتر است در مورد بتامتازون توضیحاتی بدهیم. پیش از صحبت در مورد بتامتازون لازم به ذکر است که روش حساسیت زدایی (ایمونوتراپی نیز بطور موفقیت آمیزی در درمان این بیماری مورد استفاده قرار گرفته است.

بتامتازون بصورت کرم و پماد معمولی و کرم و پماد بتامتازون- ان در ایران موجود است. بتامتازون- ان محتوی نئومایسین است و مصرف آن توصیه نمی شود چون موجب حساسیت می شود.

کرم یا پماد بتامتازون ، همانند فلوسینولون، تریامسینولون و هیدروکورتیزون، یک اثر ضد التهاب و ضد خارش دارد برای مصرف در بالغین روزی 1 تا 2 بار و در اطفال روزی 1 بار باید به روی ضایعه مالیده شود. در اطفال بهتر است از پماد یا کرم هیدروکورتیزون استفاده شود.

مصرف کرم یا پماد بتامتازون باید فقط با دستور پزشک باشد. مصرف بی رویه این دارو متاسفانه رایج شده و در بسیاری از آرایشگاههای زنانه بر روی پوست صورت خانمها مالیده می شود. در حالی که مصرف آن در صورت تقریباً ممنوع است چون موجب پیدایش آکنه، موی اضافی، سرخی و نازکی پوست و پیر پوستی می شود. در صورت بروز علائم عفونت در محل استعمال دارو (مثلاً درد و ترشح چرکی و تاولهای چرکی) و یا تشدید خارش و سوزش به پزشک اطلاع دهید. مصرف بی رویه و دراز مدت این دارو در هر محل بدن می تواند موجب نازکی و شکنندگی پوست شود. از تماس دارو با چشم خودداری کنید. مصرف این دارو در حاملگی و شیردهی ممنوع نیست ولی باید حتی المقدور به مقدار کم و بمدت کوتاهی استفاده شود و با کنترل پزشک باشد.

 

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,