داروهای خوراکی مورد استفاده برای دیابت (۱)

گروههای متعددی از داروهای خوراکی برای دیابت نوع ۲ در دسترس هستند. علاوه بر انسولین ۵ گروه از داروهای خوراکی موجود هستند. هر کدام متد مربوط به خود را جهت کنترل قند خون دارند.

برای کنترل موثر قند خون، ممکن است احتیاج به ترکیبی از بیش از یک داروی خوراکی یا یک داروی خوراکی در کنار انسولین داشته باشید، پزشک احتیاج به دارو و نوع داروی مورد نیاز را تشخیص می دهد. پزشک را از داروهای دیگر خود را مطلع سازید یا مصرف الکل را به وی اطلاع دهید تا از تداخلات دارویی ممکن است مطلع گردد و شما را آگاه سازد.

سولفونیل اوره ها

سولفونیل اوره برای چندین دهه مورد استفاده قرار می گرفته است. این داروها با تحریک پانکراس برای تولید انسولین بیشتر عمل می نمایند. برای سود بردن از این گروه، پانکراس باید قادر به تولید مقداری انسولین باشد.

سولفونیل اوره ها از این قرارند:

• کلروپروماید
• گلیمپیراید
• گلیپزاید
• گلیبوراید
• تولازاماید
• تولبوتاماید

عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل قند خون پایین مخصوصا در طی ۴ ماه اول درمان است. اگر عملکرد کبد و کلیه شما مختل است، پزشک احتمالا به شما سولفونیل اوره تجویز نمی کند. سولفونیل اوره های جدیدتر ممکن است بدون ضرر در افراد دارای اختلال کلیوی استفاده شوند.
مگلیتیناید

این گروه باعث آهزادسازی سریع ولی کوتاه مدت انسولین توسط پانکراس می شود. این داروها با غذا تجویز می شوند و مدتی کوتاه بعد از تجویز شروع به اثر می کنند (وقتی سطح قند خون بالاترین میزان می باشد). رپاگلیناید در حال حاضر تنها داروی موجود از این گروه است. قند خون پایین عارضه محتمل این گروه است.

بیگوانیدها

بیگوانیدها، تاثیر انسولین را توسط کاهش مقاومت به انسولین می کاهند. این گروه توانایی بافت ها برای برداشت گلوکز را بالا می برند و میزان گلوکزی که توسط کبد آزاد می سازد را می کاهند.

بیگوآنیدها با وزن گیری کمتری نسبت به سایر داروهای دیابت همراه هستند و معمولا در افراد دارای دیابت تیپ ۲ که اضافه وزن دارند تجویز می گردند. متفورمین (گلوکوفاژ) تنها داروی در دسترس از این گروه است.

عوارض جانبی احتمالی شامل احساس ناخوشایند فلزی در دهان، کاهش اشتها، تهوع یا استفراغ، اتساع شکم، ناراحتی یا درد یا احساس گاز در شکم، اسهال یا لکه پوستی هستند. وقتی در کنار سایر داروهای کاهنده قند تجویز شود، متفورمین می تواند موجب قند خون پایین شود. عارضه جانبی نادر ولی خطرناک اسیدوز لاکتیک است که مربوط به تولید اسید لاکتیک در بدن شما می شود. احتمال این عارضه در صورت ابتلا به بیماری کلیوی یا بیماری قلبی شدید بیشتر است و همین طور در صورتی که از الکل به صورت روزانه یا حجم زیاد استفاده می کنید و یا سایمیتدین می خورید این عارضه با احتمال بیشتری بروز می کند. افراد دارای اختلال عملکرد کلیوی عموما نباید متفورمین دریافت کنند.

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,