دارو ها و مواد غذایی مختلف چه تاثیری بر رنگ و بافت عنبیه ی چشم دارند ؟

در میان افرادی که به نارسایی غده ای و یا کار بیش از حد غدد مبتلا هستند و خصوصاً در ارتباط با افرادی که مبتلا به بیماریهای لنفاوی می باشد، نقاط سفیدی به صورت دایره ای (حلقوی) در قسمت کناری عنبیه دیده می شود.

این علامت را نباید با حلقه عصبی که از یک یا چند خط سفید (حلقه) با مرکز واحد در داخل عنبیه تشکیل می شود اشتباه نمود. در صورت وجود این نشانه درخششی شبیه به درخشش یک صفحه یا انعکاس نور روی یک صفحه گرام که به مورب در مقابل نور نگهداشته شود نیز مشاهده می گردد. این حلقه نشاندهنده آن است که سیستم عصبی دائماً تحت فشار بیش از حد قرار دارد.

آثار داروها روی عنبیه : بسیاری از نمکهای فلزات که در اوایل قرن حاضر به وفور مورد استفاده قرار می گرفتند، تأثیرات عمیقی در عنبیه گذاشته اند. این آثار ضمن اینکه نشانه های خاص خود را دارند، به راحتی قابل تشخیص می باشند. ترکیبات بیولوژیکی که امروزه گاهی مصرف می شوند، آثار کمتری در عنبیه از خود برجای می گذارند و یا حداقل می توان گفت که آثار رنگی کمتری پس از مصرف آنها دیده می شود( ولی ناهماهنگی و بهم خوردگی وضع کلی در همان سطح خواهد بود)

مصرف بیش از حد نمک آشپزخانه نیز حلقه ای سفید رنگ و شفاف بر روی لبه داخلی عنبیه به وجود می آورد. بعضی اوقات داروهایی که از ترکیب برمور به دست می آید نیز همین آثار را از خود برجای می گذارد.

در غالب موارد مشاهده گردیده است که سفیدی چشم در افراد مسن، مرتباً روی عنبیه پیشروی می کند، که خصوصاً در قسمت فوقانی عنبیه قابل رویت است. این «قوس پیری» بسیار شبیه «حلقه نمک» است و شاید حتی به این معنی نیز باشد که پیری زودرس در میان کسانی که نمک زیاد مصرف می کنند به وجود می آید.

اگر لبه های عنبیه تمیز و پاک باشد، نشانه ای از جوانی و نیرومندی شخص است. البته این حالت را می توان با حالت دیگری که یک حلقه پررنگتر در محدوده قسمت رنگی و تقریباً مرتبط به آن و یا حتی در بعضی مواقع در تماس با سفیدی چشم تشکیل می شود، اشتباه نمود. گاهی اوقات اختلاف رنگی که بین عنبیه وسفیدی چشم وجود دارد، غلیظ به نظر می رسد. به این حالت «جرب» گفته می شود و حضور آن دال بر گرایش به دفع مواد زاید از راه پوست و ریه است. در میان بیماران مبتلا به اگزما و آسم این حالت بیشتر وجود دارد(البته که آسم و اگزما اغلب باهم همراه هستند)

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,