دانستنی‏ هایی در مورد تزریق ژل یا چربی

برای از بین بردن خطوط عمیق خنده که در دو طرف لب ها از کناره ببینی تا چانه ادامه دارند نمی توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد چون تزریق بوتاکس باعث بی تحرکی عضلانی می شود که در خوردن و تکلم نقش دارند به جای آن از پرکننده ها (filler) استفاده می شود.

فیلر:

به گزارش مجله زنان، موادی هستند که برای جبران بافت نرم از دست رفته به کار می روند در ایران کلمه ژل به طور مصطلح به جای فیلر یا پر کننده به کار می رود که این امر ناشی از آن است که اکثر فیلرها به شکل ژل است اما چربی هم یک فیلر است که حالت ژلاتینی ندارد.

فیلرها از دست رفته مثل گونه ها، خط خنده و خط اخم به کار می روند. در مواردی که به دلیل ضربه بر روی قسمتی از صورت گودی ایجاد شده باشد و یا برای پر کردن زخم های فرو رفته و اثر بافی مانده ناشی از جوش یا آبله مرغان هم به کار می رود از فیلرها برای فرم دادن و حجم دادن قسمت هایی از صورت (مثل لب ها) نیز استفاده می شود. در مواردی که به دلیل فلج یک طرفه صورت عضله آن ناحیه تحلیل رفته و باعث عدم تقارن شده می توان از فیلرها خصوصا چربی استفاده کرد.

فیلرها را به سه دسته می توان تقسیم کرد:

۱- قابل جذب، ۲- غیرقابل جذب، ۳- دیر جذب.

نوع فیلر با توجه به حجم مورد نیاز و محل تزریق انتخاب می شود. اگر نیاز به حجم زیادی از فیلر باشد قاعدتاً چربی با توجه به ماندگاری در دسترس بودن و امکان به دست آوردن دوباره ارجح است در مورد کارهای کوچکتر معمولا ژل های قابل جذب ارجح هستند. طول مدت ماندگاری فیلترهای قابل جذب بین ۹ تا ۱۲ ماه است.

چربی:

چربی یکی از بهترین فیلرها است. بهترین محل برای تهیه چربی قسمت خارجی ران، شکم و پهلوها. یکی از مزایای دیگر تزریق چربی، ماندگاری زیاد آن در محل تزریق است.

کلاژن اتولوگ:

اتولوگ به موادی می گویند که از بدن خود فرد تهیه شده و دوباره وارد بدن شخص می‏گردد. این ماده یک فیلر است. اسید هالیورونیک با جذب مقدار زیاد آب باعث پر شدن بافت می شود. الف- اسید هالیورونیک با منبع غیر حیوانی، ب- اسید هالیورونیک با منبع حیوانی.

کلسیم هیدروکسی آپانیت:

از این فیلر بیشتری برای ترمیم بافت های استخوانی و دندان استفاده می شود اما به دلیل دیرجذب بودن آن در ترمیم شکل ظاهری گونه و فک و چانه کاربرد دارد.

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,,