درمان استرس با مصرف امگا-3

درمان استرس با مصرف امگا-3

همه می دانیم و به اثبات رسیده که قرار گرفتن در معرض استرس دائمی، بسیار مضر می باشد ولی بعضی مواقع نمی توان از کنار استرس رد شد و در هر صورت ما را مبتلا کرده و درگیر آن می شویم.

استرس چیست و چه تظاهراتی در بدن دارد ؟

اگر بخواهیم در مورد استرس عمیق تر صحبت کنیم، مسلماً به جای یک کتاب چندین کتاب را به خود اختصاص خواهد داد. زیرا انسان های مختلف در مقابل استرس های گوناگون، پاسخ های متفاوتی را می دهند، در بعضی ها باعث ترس و در گروهی باعث اختلالات بدنی می شود، در عده ای بر روی معده و دستگاه گوارش فشار می آورد و علائم مختلف گوارشی می دهد. از به صدا در آمدن گوش، وزوز گوش و … و تا امراض خطرناک می تواند از تظاهرات استرس در بدن باشد.

در سال 1991.م نتیجه تحقیقات بالینی بر روی علت وزوز گوش (که یکی از تظاهرات زودرس در هنگام استرس می باشد) در زمان استرس نشان داده است که این علامت (وزوزگوش) در اشخاصی که سطح DHA (اسید چرب امگا-3) خون آن ها کم است، بیشتر دیده می شود. دانش پژوهان به این نتیجه رسیدند که نقصان امگا-3 در خون، باعث ایجاد اختلال در حرکت جریان خون در عروق می شود و همین اختلال گردش خون در داخل گوش، سبب وزوز و صدای تا خوش آیند در داخل گوش می شود.

تحقیقات علمی بسیار جالبی در این زمینه انجام شده است و محققین به اثبات رسانده اند که مصرف DHA باعث تقویت سیستم ایمنی در مقابل استرس های سخت می شود.

تپش قلب ، تعریق، ناآرامی داخلی، بالا رفتن فشار خون ، اضطراب، اختلالات خواب و عدم کنترل رفتار و ترس، از علائم ناخوشایند استرس می باشند. تمامی علائم ذکر شده وابسته به ترشح ماده ای در بدن به دنبال استرس وارد شده است. این ماده نورآدرنالین نام دارد. محققین ژاپنی به اثبات رسانده اند که با کمک امگا-3 و اسیدچرب DHA می توان جلوی علائم و تظاهرات افزایش نورآدرنالین را در بدن گرفت به عبارتی DHA می تواند عمل مخالف نورآدرنالین انجام دهد. بالا بودن میزان نورآدرنالین به مدت طولانی در خون و تداوم تظاهرات گفته شده در بالا برای بدن مضر است و با تامین DHA لازم برای بدن می توان جلوی ضررهای آن را گرفت.

ترشح نورآدرنالین به مقدار خیلی زیاد، هم چنین می تواند متابولیسم ئیدرات های کربن (قند) را به هم بزند که تغییرات گلوکز خون نتیجه ای است که نه تنها برای افراد عای خصوصاً برای بیماران دیابتیک بسیار خطرناک است. با مصرف روغن ماهی می توان از تغییرات نامطلوب و عوارض وحشتناک حاصل از تغییرات قند خون جلوگیری کرد.

نتایج جالب بررسی بر روی حیوانات نشان می دهد که اسید چرب DHA ، قلب و گردش خون را محافظت می کند و زمانی که اسید چرب DHA در خون بالا باشد، قلب و سیستم گردش خون از ایمنی بالاتری  برخوردارند و حتی در هنگامی که بدن به دنبال ترشح نورآدرنالین، احتیاج به پمپاژ قلبی بیشتر دارد، آن را حمایت و کمک می کند.

به دنبال بررسی های انجام شده روی گروهی از دانشجویان، دیده شده است، آن هایی که اسید چرب DHA (امگا-3) را به مقدار کافی به مدت سه ماه در طی دوره امتحانات و قبل از آن استفاده کرده اند، میزان استرس و هیجان امتحان و … کاهش یافته و به آرامش و تمرکز حواس بیشتری نسبت به سایر هم کلاسی های خود دست یافته اند.

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,,