درمان اگزما و رماقبت از بیمار

تغییر درجه حرارت، تماس با پشم حیوانات و پر پرندگان و عصبانیت در تشدید بیماری بسیار موثر است. بنابراین باید در محیطی دور از این محرکها باشد.

پاک کننده های مورد استفاده در خانه ها که بیشتر در دستها ایجاد حساسیت می کنند مانند پودرهای رختشویی، مایعهای ظرفشویی و صابونهای مایع و جامد، و نیز دستکشهای لاستیکی در صورت آلرژی زایی باید کنار گذاشته شوند.

رنگها، روغنها، حلالها، سیمان و فراورده های نفتی نیز ممکن است حساسیت ایجاد کنند.

بعضی گلها هم ممکن است حساسیت به وجود آورند، مانند گل پامچال، لاله، شقایق و داوودی.

واکسیناسیون در افرادی که دچار اگزما هستند، خطرناک است. به طوریکه ممکن است موجب مرگ بیمار شود. بنابراین پیش از تزریق هرگونه واکسن باید بیمار تحت معاینه دقیق قرار گیرد.

سابقه فامیلی در این بیماری نقش مهمی دارد. خانواده هایی که دچار این بیماری هستند، باید در مورد فرزندان خود توجه کافی داشته باشند و در صورت مشاهده نخستین علائم او را نزد پزشک متخصص بیماریهای پوست ببرند و راهنماییهای لازم را دریافت دارند.

برای درمان این بیماری، مهمتر از هرچیز و نخستین گام دور کردن بیمار از ماده آلرژی زا است. در این مورد بیمار می تواند کمک موثری به شناخت ماده حساسیت زا بکند، زیرا تجربه بیمار، خود می تواند در بسیاری موارد راهگشا باشد. البته تستهایی هم برای شناخت ماده آلرژی زا وجود دارد که در صورت لزوم پزشک انجام خواهد داد.

پزشکان متخصص پوست برای درمان این بیماری، دارو تجویز می کنند. اما در کنار دارو درمانی، مساله یی که اهمیت زیادی دارد، فراهم آوردن محیطی آرام و آسوده برای بیمار است.

باید کوشید سخنانی که سبب رنجش بیمار می شود، بر زبان نیاید. به ویژه در مورد ظاهر او، که خود بیش از اندازه به آن حساس است.

تغییر محیط و تنوع در بسیاری موارد در جهت بهبود بیمار موثر است. به طوریکه در بعضی بیماران حتی انتقال از منزل به بیمارستان سبب بهبودشان شده است. اگر در وضع اینگونه بیماران بررسی دقیقتری شود، مشاهده می شود که زندگی خانوادگی این افراد دچار نابسامانی است و آرامش و آسایش در محیط خانه برایشان فراهم نیست.

به این بیماران باید امید بهبودی داد. خوشبین کردن بیمار به آینده و مطمئن کردن او به بهبودی می تواند نقش موثری در بازیابی سلامت او داشته باشد.

مادربزرگها چه می گویند ؟

مادربزرگها عقیده دارند. برای دمان اگزماهایی که به شکل دانه های آبدار است (اگزمای مرطوب)، خوردن روزانه یک قاشق غذاخوری مخمر آبجو با هر وعده غذا به مدت دو هفته موثر است.

برای درمان اگزمای خشک هم پیشنهاد می کنند روزانه یک عدد سیب زمینی خام خورده شود.

درمان اگزما و رماقبت از بیمار

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,,,,