درمان حساسیت تماسی

درمان حساسیت تماسی

در هنگامی که پس از تماس پوست با یک ماده حساسیت زا، علایم ضایعه و ناراحتی پوستی پدیدار گردد باید تماس با مواد مشکوک قطع شود و درمانهای خاص انجام گیرد که این درمانها فقط در صلاحدید پزشک است ولی برای ارتقاء آگاهی عمومی یک اشاره اجمالی به آن ضرورت دارد.

با مالیدن پماد یا کرم فلوسینولون یا تریامسینولون یا هیدروکورتیزون یا بتامتازون بر روی محل ضایعه می توان بسرعت علائم ناراحتی را برطرف نمود.

این پماد یا کرم روری 1 تا 4 بار باید بر موضع مالیده شود. پماد معمولاً در محل چین های پوستی (زیر بغل و کشاله ران) استفاده می شود و در سایر نواحی از کرم استفاده می گردد. اگر خارش شدید باشد می توان شبی یک قرص هیدروکسی زین (آتاراکس) را نیز مصرف نمود. در اطفال بجای قرص از شربت این دارو استفاده می شود (روزی 4 قاشق چایخوری) روزی 2 بار شستشو با محلول ریوانول مفید است. برای شستشوی معمولی باید از صابون بچه استفاده کرد. در ضایعات حاد بهتر است از محلول یا کرم استفاده شود در ضایعاتی که خشک و چند روزه هستند بهتر است از پماد استفاده شود. پس از مالیدن پماد یا کرم، پوست را به نرمی ماساژ دهید. برای تشدید اثر دارو و تسریع بهبودی می توان روزی 6 تا 10 ساعت یک لاستیک نازک را روی ضایعه ای که با پماد یا کرم سطخ آن پوشیده شده قرار داد تا اثر دارو بیشتر شود. در مواردی که ضایعات شدید و منتشر وجود دارد ممکن است مصرف قرص پردنیزولون نیز برای چند روزی لازم باشد. از پمادهای آنتی بیوتیک و پمادهای بیحس کننده حتی المقدور نباید استفاده کرد.

 

دسته‌بندی‌ها: پوست و مو

برچسب‌ها: ,,,,,