درمان کک و مک در طب سنتی

درمان کک و مک در طب سنتی

در طب سنتی برای درمان کک و مک از پوست چلتوک برنج بصورت جوشانده یا پخته استفاده می کنند. گفته می شود که روغن زنبق سفید (سوسن) نیز در رفع کک و مک نقش دارد. برای تهیه روغن، زنبق را خرده کرده، در یک شیشه بریزید و به آن مقداری روغن زیتون طبیعی اضافه کنید. روغن زیتون باید تازه بوده و ترش نباشد. سپس درب شیشه را ببندید و بمدت 10 روز آن را در برابر آفتاب قرار دهید. پس از گذشت این مدت، مخلوط را بردارید و صاف کنید و روغن حاصله را روزی یکبار بر روی صورت بمالید.

صدف ماهی مرکب نیز برای درمان کک و مک بکار می رود. این صدف که کف دریا نیز نامیده می شود. در سواحل دریا یافت می شود و محتوی مواد و املاح گوناگونی است ابتدا چند صدف تمیز را انتخاب کنید و آنها را کاملاً بشویید و خرد کنید سپس مقداری سرکه یا آبلیمو به آن بیفزایید تا حل شود و کف کند. سپس محلول حاصله را روزی 1 بار بمدت 6 هفته بر روی پوست صورت بمالید. توجه داشته باشید که اگر پوست شما خشک است بهتر است از این محلول استفاده نکنید. نوشیدن آب یک لیمو ترش در روز اثر مفیدی  در رفع لکهای صورت دارد.

نکته مهم دیگری که ذکر آن را لازم می دانم، این است که کرم ضد آفتاب را با کرم ضد آفتاب سوختگی اشتباه نکنید، کرمهای ضد آفتاب سوختگی ممکن است حتی اثر آفتاب را در ایجاد لکه ها تشدید نماید. اثر کرمهای ضد آفتاب سوختگی در جلوگیری از خارش، قرمزی، التهاب و سوزش پوست است.

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

برچسب‌ها: ,,,,