دستگاه سنجش عنبیه (ایریدوسکوپی)

در مقابل نظریات قاطع طرفداران این دستگاه باید بسیار محتاطانه عمل کرد، زیرا برخلاف گفته آنها، «همه چیز» را نمی توان در عنبیه دید. به هرحال آزمایش عنبیه نیز مانند آزمایشهای پوست، دست و زبان می تواند اطلاعات با ارزشی در رابطه با وضعیت سلامتی شخص به ما بدهد و نشانه های عنبیه بسیار قابل اعتماد است. البته همیشه نمی توان آنها را با چشم غیرمسلح دید و در بعضی مواقع ذره بین نیز مورد نیاز است. ضمناً علاوه بر وجود نور کافی، شخص شاهد نیز باید اطلاعات و تمریناتی در این باره داشته باشد.

در اینجا چند نمونه از آثار و علائم رایجی که به سادگی نیز قابل تشخیص است را برایتان توضیح می دهیم. البته این مشاهدات را همیشه باید با نتایجی که از راههای دیگر به دست آمده اند، کنترل کرد.

رنگ و بافت عنبیه: بدون اینکه بخواهیم برای عمومیت دادن به این مسئله، آن را بسیار ساده کنیم، می توان گفت که برای سفید پوستها، ظاهراً اگر عنبیه به رنگ آبی باشد، نشانه سلامتی کامل است و اگر اطراف این قسمت آبی، خط قهوه ای رنگی کشیده شده باشد، علامت انباشته شدن مواد سمی به مقدار زیاد در بدن شخص است.

تراکم عنبیه در افراد سرزنده و شاداب بیشتر و بافت ان فشرده تر است. همچنین شیارهای آن فاصله دار و سخت می باشد. در افراد دلمرده و کسل شیارها نامنظمتر و نازک است. در این حالت اگر عنبیه آبی باشد، رنگ کلی آن سبز متمایل به آبی به نظر می رسد. البته همین بی نظمی در گسترش شیارهای عنبیه است که بیشتر موجود در چشم این افراد را تشکیل می دهد.

در مورد چشمان آبی، وجود نقاط زردی که کمابیش درخشان است (مانند ذرات طلا) و در اطراف مردمک قرار دارند، خبر از قدرت مقاومت بیولوژیکی بدن و شادابی شخص می دهد.

در صورت وجود یک روزنه سیاه که به آن «زخم باز» می گویند، احتمال ابتلای قسمتی از بدن به یک ناراحتی حاد وجود دارد.

افرادی که دارای عنبیه ای به رنگ آبی روشن و متراکم هستند، کمتر به پزشکان مراجعه می نمایند. این اشخاص بسیار قوی بوده و به نظر نمی رسد که نیازی به توصیه های متخصصان بهداشتی داشته باشند و برعکس در بسیاری موارد، افرادی را می بینیم که هاله قهوه ای رنگ دور عنبیه آبی آنها پیچیده شده است. اگر رنگ قهوه ای این هاله کمرنگ و تقریباً یکنواخت باشد، در این صورت عنبیه به رنگ فندقی دیده می شود و اگر به شکل لکه های منفرق قرار گرفته باشد، تغییر آن می تواند معانی خاصی داشته باشد.

در اکثر موارد، این رنگ قهوه ای نزدیک مردمک است و به آن «حلقه شکم» می گویند. این حالت بیشتر در اشخاصی مشاهده می شود که توجهی به طرز تغذیه خود ندارند.

لکه های قهوه ای موجود در عنبیه در صورتی که کوچک و منفرق باشند، به اندازه ته سوزن بوده و روی شیارهای فیبری قرار دارند و به نظر می رسد که در صورت وجود بیماریهای مزمن پوستی ظاهر می گردند. این لکه ها در میان افرادی که به خون مردگی زیر پوست یا گال مبتلا شده اند و با استفاده از روشهای معمول در علم پزشکی درمان یافته اند، بیشتر دیده می شود.

در میان افرادی که به نارسایی غده ای و یا کار بیش از حد غدد مبتلا هستند و خصوصاً در ارتباط با افرادی که مبتلا به بیماریهای لنفاوی می باشد، نقاط سفیدی به صورت دایره ای (حلقوی) در قسمت کناری عنبیه دیده می شود.

این علامت را نباید با حلقه عصبی که از یک یا چند خط سفید (حلقه) با مرکز واحد در داخل عنبیه تشکیل می شود اشتباه نمود. در صورت وجود این نشانه درخششی شبیه به درخشش یک صفحه یا انعکاس نور روی یک صفحه گرام که به مورب در مقابل نور نگهداشته شود نیز مشاهده می گردد. این حلقه نشاندهنده آن است که سیستم عصبی دائماً تحت فشار بیش از حد قرار دارد.

آثار داروها روی عنبیه : بسیاری از نمکهای فلزات که در اوایل قرن حاضر به وفور مورد استفاده قرار می گرفتند، تأثیرات عمیقی در عنبیه گذاشته اند. این آثار ضمن اینکه نشانه های خاص خود را دارند، به راحتی قابل تشخیص می باشند. ترکیبات بیولوژیکی که امروزه گاهی مصرف می شوند، آثار کمتری در عنبیه از خود برجای می گذارند و یا حداقل می توان گفت که آثار رنگی کمتری پس از مصرف آنها دیده می شود( ولی ناهماهنگی و بهم خوردگی وضع کلی در همان سطح خواهد بود)

مصرف بیش از حد نمک آشپزخانه نیز حلقه ای سفید رنگ و شفاف بر روی لبه داخلی عنبیه به وجود می آورد. بعضی اوقات داروهایی که از ترکیب برمور به دست می آید نیز همین آثار را از خود برجای می گذارد.

در غالب موارد مشاهده گردیده است که سفیدی چشم در افراد مسن، مرتباً روی عنبیه پیشروی می کند، که خصوصاً در قسمت فوقانی عنبیه قابل رویت است. این «قوس پیری» بسیار شبیه «حلقه نمک» است و شاید حتی به این معنی نیز باشد که پیری زودرس در میان کسانی که نمک زیاد مصرف می کنند به وجود می آید.

اگر لبه های عنبیه تمیز و پاک باشد، نشانه ای از جوانی و نیرومندی شخص است. البته این حالت را می توان با حالت دیگری که یک حلقه پررنگتر در محدوده قسمت رنگی و تقریباً مرتبط به آن و یا حتی در بعضی مواقع در تماس با سفیدی چشم تشکیل می شود، اشتباه نمود. گاهی اوقات اختلاف رنگی که بین عنبیه وسفیدی چشم وجود دارد، غلیظ به نظر می رسد. به این حالت «جرب» گفته می شود و حضور آن دال بر گرایش به دفع مواد زاید از راه پوست و ریه است. در میان بیماران مبتلا به اگزما و آسم این حالت بیشتر وجود دارد(البته که آسم و اگزما اغلب باهم همراه هستند)

مفهوم بهم ریختگی مردمک : به طور کلی اگر مردمک شکلی نامنظم و غیر مدور به خود گرفته باشد، احتمال وجود علل تصادفی، دلیل ارثی، مسمومیت عمیق و عدم تعادل عصبی که عضله های عنبیه نیز به آن مبتلا شده باشند وجود دارد.

نامنظم بودن مردمک می تواند نشاندهنده حالتهای زیر باشد :

  • بیضی شکل و به سمت راست یا چپ خمیده شده باشد، که در این صورت خطر سکتهیا فلج در سمت راست یا چپ بدن وجود دارد.
  • بیضی شکل و به صورت عمودی باشد که در این حالت خطر سکته مرگ آور وجود دارد.
  • بیضی شکل و به صورت افقی باشد، این فرد آمادگی ابتلا به ناراحتیهای قلبی را دارد.
  • و اگر قسمت بالایی آن خمیده شده باشد، امکان نرمی مغز موجود است

در اینجا باید این نکته را متذکر شویم، که با این تعبیرات باید با احتیاط کامل برخورد کرد و هرگز نباید تنها به یک علامت و نشانه اکتفا کنیم.

دستگاه سنجش عنبیه (ایریدوسکوپی)

دسته‌بندی‌ها: گوناگون

برچسب‌ها: ,,,,,,,,,