دیابت بارداری چیست ؟

دیابت بارداری

دیابت بارداری در زنان حامله ایجاد می شود. این بیماری می تواند به طور موقتی و در اثر افزایش هورمون ها در حاملگی و افزایش مقاومت به انسولین ایجاد شود. حدود ۲ تا ۵ درصد زنان حامله دچار دیابت حاملگی می شوند و به طور معمول بیماری در نیمه دوم بارداری ایجاد می شود.

دیابت بارداری اغلب با رژیم غذایی به تنهایی قابل درمان است و معمولاً بعداز تولد کودک از بین می رود اما بیش از نیمی از زنان که به دیابت بارداری گرفتار می شوند در آینده به دیابت نوع ۲ مبتلا خواهند شد. نوع ۱ دیابت نیز می تواند حین حاملگی ایجاد شود ولی از شیوع کمتری برخوردار است.

اکثر زنان حامله برای دیابت حاملگی مورد غربالگری قرار می گیرند تا بیماری زودتر تشخیص داده شود. اگر شما به این نوع از دیابت گرفتار هستید، کنترل قندخون، در ادامه بارداری می تواند احتمال ایجاد عوارض در شما و کودکتان را بکاهد.

سایر انواع

حدودا در یک تا دو درصد افراد مبتلا به دیابت می توان بیماری یا دارویی که در تولید انسولین اختلال وارد می سازد را شناسایی نمود . اینها شامل موارد زیر هستند

التهاب پانکراس (پانکراتیت)
اختلالات آدرنال یا غده هیپوفیز نظیر آکرومگالی یا بیماری کوشینگ
خارج کردن پانکراس
دارو های کورتیکو استروئیدی
سوء تغذیه
عفونت

علائم و نشانه ها

اغلب دیابت به تدریج ایجاد می شود و علائم و نشانه های کمی ایجاد می کند یا بدون علامت و نشانه است. این شرایط بیشتر در مورد دیابت نوع ۲ صادق هستند. در سایر موارد علائم و نشانه ها می توانند به سرعت شکل گیرند. این علائم و نشانه ها از این قرارند :

افزایش تشنگی
نیاز مکرر برای ادرار کردن
گرسنگی
احساسی شبیه آنفلوآنزا شامل ضعف و خستگی
کاهش وزن بدون علت

دسته‌بندی‌ها: بیماری زنان

برچسب‌ها: ,,,